"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Řecko má dost! Tisíce imigrantů na řecko-turecké hranici

Autor: -bj- | Publikováno: 30.10.2008 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Začátkem října vydalo Egejské moře na řecké břehy 18 mrtvol ztroskotaných imigrantů. V tomtéž období z havarovaného kamionu na cestě z Istanbulu do Řecka bylo vyproštěno 25 zraněných a 18 mrtvol ilegálů. Každý týden jsou zadrženy desítky ilegálních imigrantů zejména z Iráku, Barmy, Afghánistánu a zemí Afriky. Řecko-turecká vnější hranice EU v posledním období zažívá opravdový nápor imigrantů.

Podle řeckého ministerstva vnitra jen za období leden až září proniklo na území Řecka na 80 000 ilegálů, což je ještě o něco více, než za srovnatelné období minulého roku. A odborníci se domnívají, že to je číslo značně podhodnocené, neboť mnohým imigrantům se podaří proniknout do země nepozorovaně. Řecko, které se za rok 2007 muselo postarat o 112.000 imigrantů, už nápor nezvládá.

Východní ostrovy Egejského moře jsou už přeplněny imigranty a pobřežní hlídky nestíhají odrazovat další připlouvající. Ostrov Patras se takřka změnil v internační tábor s tisícovkami ilegálů, kteří se hodlají přes Itálii dostat do západní Evropy. Místní zástupce Vysokého Komisariátu OSN pro uprchlíky Georgios Carbopulos konstatoval, že Řecko čelí kritické situaci a že je porušována Ženevská konvence.

Ilegálové podávají žádosti o udělení politického azylu, které jsou však řeckými úřady systematicky zamítány. Za rok 2007 vyřídilo Řecko kladně pouze 8 z 20.000. Nakolik podle uzancí v EU má být o azyl žádáno v zemi vstupu a západoevropské země vracejí ilegály do země, kterou do Evropy přišli, Vysoký komisariát OSN požádal západoevropské země, aby imigranty již do Atén nevraceli, protože tamní situace je zcela kritická. Nicméně některé země jako Norsko a Belgie se tomu odmítají solidárně podrobit.

Řecko neustále žádá Brusel o větší pomoc při ochraně svých hranic a vytýká Turecku laxnost v přístupu k tranzitní imigraci. Situace v přeplněných imigračních internačních táborech se stále více vyhrocuje, protože chybí další prostory, hygienické podmínky jsou katastrofální, náklady na jejich provoz stále více citelné. V některých imigračních táborech, jak v Turecku, tak Řecku, se ilegálové pokusili za pálení matrací, přikrývek a rozbíjení oken o vzpouru. Jak si stěžuje ilegál Issa z Pobřeží Slonoviny: „Je to tu dlouhodobě neúnosné. Jídlo nám dávají tak jednou denně, další si musíme kupovat, z toho, co nám sem posílají charitativní organizace, si policisté ukrajují pro sebe. Chtěl bych si v Řecku najít práci jen na dva tři měsíce a pak pokračovat dál.“

z francouzštiny přeložil -bj-

zdroj

 

4841 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Je znásilňovač s penisem žena? Britská policie podle nové metodiky bude vést ve statistice znásilňovače s penisem jako ženy, pokud se za ženu prohlásí. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683