"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Bosna: celá země ve strachu před vahábitskými radikály

Autor: Andrija Mrakovcič | Publikováno: 27.9.2008 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Příslušník mezinárodní organizace EUPM doslova utekl z Bosny a Hercegoviny kvůli výhružkám vahabitských extrémistů. Výhružky obdržel jako občan skandinávské země, když působil v Mostaru. Policie momentálně vyšetřuje také případ sarajevské vlivné rodiny Balić, kterou se výhrůžnými zprávami islámští radikálové snažili vydírat kvůli částce 50 tisíc euro. Důvod k výhrůžkám byl ten, že „dcera opustila vahábistické učení“.

Mnozí rodiče znají podobné problémy jako Balićevi. Nedávno na to upozorňoval profesor Jasmin Merdan (28) ze Sarajeva, kterému, poté co vystoupil z extrémního islámského hnutí rozšířeného během války v Bosně, bylo rovněž vyhrožováno „zlomením páteře“ a to dokonce veřejně, před Begovou mešitou v Sarajevu.

Posledních několik let zakusily ulice bosenských měst mnoho násilí ze strany islámských radikálů. V Zenici byli zmláceni mladí chlapci a dívky, kteří se na veřejnosti líbali, muslimové zmlátili dokonce i několik desítek dívek, které se opalovaly v plavkách na břehu řeky Bosny, nebo se jen procházely ulicemi „polonahé v minisukních“.

Panuje také podezření na to, že vahábité vytvořili ve větších městech Bosny a Hercegoviny šárijskou policii, která v noci obchází města a zvláště známá místa, kde se schází mládež, kterou pak následně rozhání.

Vahábité (domácímu obyvatelstvu běhá mráz po zádech při vyslovení jejich jména) stojí rovněž za mnohými poválečnými vraždami ve jménu islámu, ze kterých je nejznámější vražda rodiny Andželić v Konjici. Sám Jasmin Merdan se přiznal, že ve jménu Alláha by před několika lety byl schopen také zabíjet. Mezitím ale s Adnanem Mešanovićem vydal knihu „Vahábismus, selefismus, ideologické pozadí a historické kořeny“, ve které se oba autoři vyrovnávají s vahábistickým hnutím a důsledky, které toto radikální hnutí způsobilo v Bosně a Hercegovině.

z chorvatštiny přeložil Andrija Mrakovčič

zdroj

4411 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683