"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Vracejí se časy tunelových krys?

Autor: Břetislav Olšer | Publikováno: 27.9.2008 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA odhlasovala pozastavení pomoci Egyptu ve výši 200 milionů dolarů, dokud nezačne aktivně bojovat s pašováním zbraní do Pásma Gazy. Pomoc byla zmrazena na základě nového zákona, který omezuje pomoc USA zemi faraonů z 1,3 miliardy dolarů na 1,1 miliardy ročně.

Důvod je prostý; izraelská armáda odkryla velký tunel, vedoucí ze severní Gazy pod bezpečnostním plotem do západního Negevu. Měl být použit k velkým teroristickým útokům.

Brigáda Golani tunel, který začínal v rajčatovém skleníku u Bejt Lachíja 700 metrů od bezpečnostního plotu, objevila na základě zpravodajských informací Všeobecné bezpečnostní služby Šabak.

Izraelská armáda proto nyní testuje použití senzoru otřesů, který je schopen zaznamenat jakýkoliv pohyb okolo bezpečností zdi. Zařízení je schopno rozlišit podle druhu otřesů chůzi od jízdy auta a může být naprogramováno tak, aby jízdu auta pohraniční izraelské hlídky ignorovalo, ale vyvolalo poplach při zjištění lidských kroků.

Systém ihned na mapě ukáže oblast, kde k narušení došlo, a jsou-li na místě kamery, je možné na ně neprodleně přepnout. Systém je svojí podstatou nezávislý na počasí, viditelnosti, světlu a dalších meteorologických vlivech.

Egypstké úřady proto promtně sdělily, že plánují zničit řadu domů ve městě Rafiáh, kterým prochází hranice mezi Egyptem a Gazou. Obyvatelé byli již v minulosti nuceni opustit budovy, které byly blíže než 50 metrů od hranice. Nyní je záměr vysídlit všechny, kdo bydlí od hranice do 150 metrů.

„Egypťané mohou podniknout okamžité a rozhodné kroky k zastavení pašování zbraní, ale neudělali to během posledních sedmi let…hovoří rozeklaným jazykem… Mám za to, že Egypt má zájem mít za souseda silný Hamas,“ řekl v rozhovoru pro izraelský armádní rozhlas Avi Dichter, izraelský ministr veřejné bezpečnosti, bývalý ředitel Všeobecné bezpečnostní služby Šabak.

Egyptské bezpečnostní síly objevily nedávno pět podzemních tunelů používaných k pašování zbraní a zakázaného zboží do pásma Gazy. Vstupy do skrytých tunelů poblíž přechodu Rafáh z Egypta do Gazy se obnažily poté, co svrchní zeminu spláchly silné deště. Do dané oblasti byly vysláni bezpečnostní odborníci, kteří tunely zničili.

Tunelové systémy jsou v mnoha zemích světa. Je to skoro čtyřicet roků, kdy byla vybudována sofistikovaná síť podzemních tunelů a obytných prostorů desítky metrů pod vietnamskou džunglí s pečlivě zamaskovanými vstupy z povrchu.

Malé akumulátory, operační sály bez anestetik a desinfekce, školní třídy pro děti, primitivní nemocniční pokoje, ale také skladiště, odpočívárny a hygienická zařízení.

To vše měl Viet kong v podzemí, aby unikl americké agresi a mohl překvapivě zaútočit. Stovky kilometrů podzemních chodeb kolem Saigonu lákaly proto tzv. tunelové krysy z řad těch nejotrlejších vojáků US army, jejichž úkolem bylo chodby odhalovat a ničit.

S každým metrem šlo v úzkých chodbičkách hluboko pod zemí o život. Někdy hlína vojáka zasypala, jindy sáhl na záměrně trčící kořínek a vybuchla bomba, nebo se vyřítila nastražená jedovatá kobra.

Rozdíl mezi Izraelci v Gaze a Američany ve Vietnamu? Obrovský. Vietnamcům šlo o přežití, lokálním Arabům o pašování zbraní. Na rozdíl od Vietnamců, kteří touží žít, muslimové sní o umírání a čtvrtém ráji s dvaasedmdesáti huriskami…

Vietnam a Izrael byly a jsou tisíciletou říší, s úžasnou tradicí a kulturou, hudbou, architekturou, se svými císaři, panovníky, králi a prezidenty, s vlastním jazykem…

Tisíce let teče přes Palestinu v podstatě jediná řeka Jordán, ale tamní lokální Arabové ji ve své lenosti nebyli schopní v posledním několika stoletích pro obdělávání pouště využít. Teprve Izraelci to během šedesáti roků vše zvládli…

Palestina nikdy zatím jako oficiální stát neexistovala, nikdy neměla žádné palestinské panovníky, ani palestinščinu, svoji kulturu, stavby, literaturu či tradici. Vždy existovala pouze jako vazal v područí Římanů, Osmánců, Arabů a nakonec Britů…

Vietnamcům bomby zničily tisíce hektarů rýžových polí, Židé tisíc let neobdělávanou arabskou poušť zavlažili, aby na ní vyrostly osázy, sady, vinice, plantáže banánovníků či citrusů…

Židé žili jako nejstarší národ světa na území, které jen formálně přejmenovali Římané z Izraelského království, existujícího minimálně už od druhého tisíciletí před n. letopočtem, na Palestinu po Filistincích, z nichž známe jen díky židovské Bibli filištínského Goliáše, který dostal kamenem do nosu z praku židovského Davida.

Jinak nic. Američané neměli ve Vietnamu svoje dávné království, ani žádnou kulturu či jazyk, natož aby tam měli nějaký jiný než mocenský záměr Vietnam deset roků okupovat a zničit ho více než 12 miliony tun bomb, pustit na něj z letadel přes sedmdesát milionů litrů jedovatých defoliantů Agent Orange.

Jen zákeřnou inscenací údajného napadení svých lodí v Tonkinském zálivu získali od zmateného Kongresu USA souhlas k bombardování Hanoje a sever země, který byl jediný na počátku války komunistický.

Když však po deseti letech válka skončila, nebyl komunismus “rozbombardovaný do doby kamenné”, jak Američané vyhrožovali, ale naopak tak posílil, že už byl ideologií celého Vietnamu…

Porážka od jedné z nejslabších armád světa, i když podporované SSSR zbraněmi většinou z 2. světové války, přinesla US army nejen psychologický, ale hlavně ekonomický šok.

Válka stála Vietnam tři miliony mrtvých a Kongres USA přes sto miliard dolarů a téměř 59 tisíc zabitých vojáků US army…

Existence neexistence virtuální Palestiny už vyšla Evropu, USA a dárcovské konference na desítky miliard dolarů…

http://olser.cz/

3811 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď