"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Rath: Topolánkova vláda otvírá Česko přílivu lidí z Afriky a Asie

Autor: David Rath | Publikováno: 21.8.2008 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Děkuji. Dámy a pánové, já myslím, že bychom si tento okamžik měli zapamatovat, že by si ho měli zapamatovat hlavně i občané České republiky. A možná by to byl i hezký námět na další billboard z dílny ODS, který by měl znít nebo mohl znít: Vláda Mirka Topolánka otvírá Českou republiku přílivu lidí z Afriky a Asie. Pochlubte se s tím! Dejte si to na billboardy!

Dámy a pánové, je to samozřejmě vaše právo, mít takový návrh. Ale víte, vyspělý stát se otevírá takzvaně přílivu mozků. Co chcete udělat vy? Pravý opak, protože to není jen otázka zelených karet a přílivu mozků. To je otázka celé infrastruktury a úrovně společnosti, jak se chová právě k přicházejícím mozkům, tedy k vědcům, k umělcům. Každý vyspělý stát především se zajímá o tyto lidi. Vláda Mirka Topolánka chce jít úplně opačnou cestou a místo přílivu mozků podporovat, když použiji toto, příliv svalů. Tady už jednoznačný profit pro společnost neexistuje. Zatímco z přílivu mozků skutečně profituje celá společnost, z toho, co přináší vláda Mirka Topolánka a zde navrhuje, už není vůbec jednoznačné, zda bude profitovat skutečně celá společnost.

O řadě aspektů jsme tady už slyšeli, třeba bezpečnostních, nechci se k nim vracet, kulturních. Ale dámy a pánové, podívejme se na dva aspekty, tedy na sociálněprávní aspekt a zdravotní aspekt, protože tato věc má i zdravotní rozměr.

Z toho sociálně pracovního aspektu si musíme dát otázku, proč firmy o to tolik stojí. Česká ekonomika i díky zásahům této vlády se s největší pravděpodobností dostává do recese. S největší pravděpodobností máme za sebou zlaté časy a začne stoupat i nezaměstnanost. A slyšíme stížnosti mnohých firem. Co říkají firmy? Začíná být v ČR drahá pracovní síla! Podívejme se ale, co znamenají ta slova drahá pracovní síla. Řekněme kvalifikovaný dělník si v průměru vydělá někde kolem 20 tisíc hrubého. To vám přijde drahé? Podívejme se - ano, pravděpodobně Občanské demokratické straně to přijde hodně! Podívejme se, za kolik tito lidé pracují v Německu, v Rakousku, a zjistíme, že jsou to dvoj- až trojnásobky. Nekvalifikovaná pracovní síla si na 20 tisíc měsíčně samozřejmě ani nesáhne. Takže tam se pohybujeme někde na 15 tisících nebo možná i méně.

Čili v danou chvíli si řekněme, k čemu to může vést. Firmy, které mají pocit, že mají drahou pracovní sílu, se budou této drahé české pracovní síly zbavovat a budou díky opatření, které tady navrhuje vláda Mirka Topolánka, dovážet daleko lacinější pracovní sílu ze třetích zemí.

Jaké to bude mít důsledky pro Českou republiku a české obyvatele, myslím nemá cenu příliš zde do podrobností rozebírat. Samozřejmě, že to povede k růstu nezaměstnanosti, samozřejmě, že to dokonce povede ke snížení daňových výnosů.

Víte, ta věc vedle tohoto aspektu má i rozměr zdravotní. Já bych se chtěl zeptat pana ministra Nečase, který s tím návrhem sem přichází. Pane ministře Nečasi, sdělte prosím této Poslanecké sněmovně a občanům České republiky, jakou ochranu, třeba zdravotní ochranu, poskytuje tento váš návrh obyvatelům České republiky. Protože vy tam ani nevyžadujete předtím - že tito lidé přijdou a mohou přijít skutečně z nejrůznějších zemí, z nejrůznějších klimatických pásem a z nejrůznějších oblastí výskytu těch, řekněme, pro Českou republiku naprosto raritních, ale jinak velmi nebezpečných nemocí. To má samozřejmě své důsledky v nárůstu výskytu tuberkulózy, v nárůstu výskytu AIDS, v nárůstu možná i dalších onemocnění, jejichž výčet nemá cenu tady v této chvíli dělat. Kde tam máte povinnost, aby ti lidé prošli předtím, než přijdou do České republiky, nějakým zdravotním vyšetřením, které vyloučí tato infekční onemocnění, potvrdí, že prošli třeba standardním očkovacím programem? Nebo kde máte vůbec záruku, že toho dokonce někdo nebude zneužívat? Vy si myslíte, že je tak neuvěřitelné a nemožné, aby třeba někdo, kdo ve své zemi onemocní poměrně závažnou chorobou, která ho v jeho zemi odsuzuje díky špatným zdravotním systémům k ne úplně dobré perspektivě, tak vy si nedovedete představit situaci, že takový člověk se přihlásí klidně do práce, přijde do České republiky, aby tady za dva tři týdny, jeden měsíc šel k lékaři a měl už pojištění a zaplatil za to pojištění z jeho platu těch deseti tisíc pár korun, ale nicméně získává tím logicky nárok na léčbu, která může stát miliony nebo desítky milionů? Přece tyto lidi nemůžete pak nechat deportovat. Nebo chcete k tomu přistupovat tímto způsobem? To je přece naprosto antihumánní. Čili samozřejmě že těmto lidem, protože zde nastoupí, dostanou zdravotní pojištění, tak musíme poskytnout zdravotní péči na úrovni jako jakémukoliv jiném občanu České republiky, byť ten člověk sem přišel s takovýmto nekalým úmyslem. Ale možná i kalým, možná to třeba ani nebude vědět.

Takže na jednu stranu tady děláme a ustupujeme tlakům firem, aby takzvaně mohly získal lacinou pracovní sílu, aby na tom mohly vydělat, vy jim ještě navíc snižujete firemní daně, takže to je prostě báječný! A kdo to odnese? Drtivá většina občanů České republiky tím, že ztratí práci, že to vyvolá dumping na snižování jejich mezd. Vy si skutečně nedovedete představit situaci, kdy přijdou třeba odbory či zaměstnanci jednotlivě vyjednávat za svým zaměstnavatelem a řeknou: nám přijde dvacet tisíc měsíčně málo, přidejte nám - a oni pokrčí rameny a řeknou: no tak když nechcete, my si necháme dovézt lidi třeba z Afriky nebo z Asie a ti budou rádi, že tady můžou pracovat třeba za deset tisíc. To si skutečně myslíte, že toto nemůže nastat? Samozřejmě že to nastane, jenom se můžeme dohadovat o míře, jestli to nastane v 50 procentech, v 80 procentech nebo jenom ve 30 procentech, ale samozřejmě že to nastane. A současně ještě všichni obyvatelé České republiky budou platit, jak říkám, ty další náklady s tím spojené, to znamená zdravotní riziko, bezpečnostní riziko a do budoucna i problémy s kulturní integrací těchto lidí. Mluvil o tom kolega Zaorálek.

Víte, ono je strašně lehké najít takovéhle nějaké jednoduché řešení a říct: tlačí na nás firmy, mají problémy, jejich zaměstnanci chtějí čím dál tím víc peněz, tak jim uděláme konkurenci z ciziny a trošku jim ten hřebínek spadne. Ono je to strašně lákavé. Ale uvědomte si, co tím způsobujete.

Prostě podle mého soudu vláda tímto návrhem útočí na české občany, na Českou republiku a její další vývoj. Přiděláte nám problémy a potíže, které Česká republika do této chvíle prakticky neznala. A ty potíže se můžou dostat za nějakých pět, deset, patnáct let do nevídaných rozměrů. Vám je to zjevně jedno. Vy dohlédnete tak sotva do zítřka!

Děkuji. 

www.psp.cz 

poslanec David Rath, rozprava při 37. schůzi Poslanecké sněmovny o zákonu, který předkládá ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, 19. srpna 2008

4824 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

IS vyzval k útokům na sociálních sítíchPo vyhlášení Rekonkvisty Zemmourem, nezůstává pozadu ani Le PenováVyužíváte Spotify? Posíláte jim peníze? A víte, že tím podporujete války, diktatury a násilí?Česka vláda se potichu připravuje na cenzuru ve jménu boje proti desinformacímProč Západ tak touží po vyvolání dojmu o ruském útoku? Aby ospravedlnil vlastní útok na Rusko?

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Pozor na bruselského úředníka. Členské státy si musí bezpečnost řešit sami. Poslanec SPD drsně také o Ukrajině a NATOGreen Deal může rozložit celou EU. Rusko svou hloupostí sbližujeme s Čínou, varuje Václav Cílek
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď