"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Téměř polovina egyptských žen je denně obtěžována

Autor: Odjinud | Publikováno: 22.7.2008 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Skoro polovina egyptských žen je každodenně sexuálně obtěžována, a více než polovina egyptských mužů se přiznává k lascivnímu chování, sdělilo v úterý Egyptské středisko pro ženská práva.

Skupina oslovila v Káhiře 2020 lidí - včetně mužů a žen z ciziny - a ředitelka střediska, Nihad Abul Qomsan, řekla, že výsledná čísla ukázala nárůst sexuálního obtěžování.

Z dotázaných odpovědělo 83 % egyptských žen a 98 % cizinek, že byly jistým způsobem obtěžovány, a 46 % Egypťanek a 52 % cizinek sdělilo, že byly obtěžovány denně.

Ženy říkaly, že byly většinou obtěžovány na ulici nebo v prostředcích veřejné dopravy, přičemž obtěžování bylo definováno jako "jakékoliv nevítané chování se sexuálním podtextem, které působí, že se ženy cítí nepříjemně, a vyvolává v nich pocit ohrožení".

Abul Qomsan řekla, že skoro dvě třetiny egyptských mužů (62 procent) připustilo, že obtěžovali ženy, včetně těch, co nosily islámské zahalení.

"To, že obtěžování se týká jen žen, co nosí neslušné oblečení, je lež," řekla a odsoudila skutečnost, že v této hluboce religiózní zemi se ženy, přestože jsou samy oběťmi, často cítí vinny.

Středisko řeklo, že minulý rok jen 12 % žen podalo na policii stížnost na sexuální obtěžování.

V roce 2006 aktivistky za práva žen s rozhořčením poukázaly na to, co nazvaly sexuálním obtěžováním žen schváleným autoritami poté, co skupina mužů otevřeně obtěžovala ženy v centru Káhiry.

Ministerstvo vnitra sdělilo, že nedostalo žádné formální stížnosti a nikdy nepřipustilo, že by k nějakému hromadnému obtěžování došlo, navzdory tomu, že o incidentu široce informoval tisk a někteří bloggeři zveřejnili nahrávky na internetu.

Almost half of Egyptian women harassed daily: poll

17. června 2008

z angličtiny přeložil –dp-

5238 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Proč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?Ázerbájdžáncům proti arménským křesťanům nepomohly ani dodávky zbraní z Izraele a TureckaSyrský uprchlík a stoupenec teroristů opět vraždil v NěmeckuSchwarzenberg: "Řveme, jako by nám uprchlíci řezali krky!"Erdogan: Macron chce zastrašit muslimy!!

ePortal.cz

Koronavirus v přímém přenosuPokud diskreditace kohokoli, kdo bezvýhradně nesouhlasí s rozhodnutími Prymuly, Hamáčka či Babiše, měla být cílem celé policejní akce, pak se nelze vyhnout spekulacím o vyprovokování střetů policií

euPortal.cz

Závěť marxisty: Františkova nová encyklika. Bratrství více než Kristus? Hřích a trest zrušen. Modlitba, víra a svátosti? Do šrotu! Vivat Francouzská revoluce. Nejhorší papež historieSkandál v USA: Proč je zde ticho po pěšině? Biden je na záběrech zachycený s prostitutkami uprostřed sexuálních a drogových orgií

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Ekonom Kohout: Žádné životy nezachráníte. Odepíšeme několik let. Covid? Řekněte lidem pravduŠok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď