"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Zničením reaktoru Osirak přibylo deset roků míru navíc

Autor: Břetislav Olšer | Publikováno: 6.7.2008 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

Na Blízkém východu přituhuje; Írán namířil své balistické střely Šaháb-3B (Meteor) na více než 600 cílů v Izraeli. Rakety byly přemístěny do odpalovacích bloků, aby se v případě války pokusily zničit i jaderný reaktor ve městě Dimona v Negevské poušti.

Šaháb-3B může být vyzbrojen různými výbušnými hlavicemi, včetně těch chemických, biologických, s radioaktivním rozptylem i s jadernou náloží. Rakety jsou schopny doletu 1.300 až 2.000 km, tedy s možností zasáhnout většinu izraelských měst.

Když jsem bloudil po městě mnoha ruských židovských přistěhovalců Beer Sheva, netušil jsem, co všechno zdejším obyvatelům hrozí. Kolem je poušť Negev, letecka zakladna Chacerim, pobliz ni i stejnojmenné Muzeum letectva a město Dimona s jaderným reaktorem.

"Není to jednoduché, ale žijeme šťastně; mám s manželem Elim pětiletého syna Ovadiu," povzdechna Petra Linhová z Prahy, po konvertování k judaismus Oranit Machlufová, pro níž je Beer Sheva dnes druhým domovem.

"A to jsem právě oslavila velkou událost, že jsem po několika letech byrokratického vyřizování konečně obdržela izraelský pas. Doufám, že vše dobře dopadne a já budu mít možnost cestovat. Můj švagr Jakov si vzal za ženu Marokánku, rodiče manžela švagrové Rivky pocházejí z Řecka a Turecka a manžel tety Chany je Ind..."

V Beer Shevě jsou na vojenské akce zvyklí. Na Den nezávislosti měli na obloze přehlídku letecké akrobacie, pak vyrážejí celé rodiny na grilování do Gan Ramon, což je místo pojmenované po beershevském rodákovi Ilanu Ramonovi, prvním izraelském kosmonautovi, který v roce 2003 zahynul v raketoplánu Columbia.

Šestnáct minut před přistáním po téměř třítýdenním vesmírném letu...

Konflikt Spojených států s Íránem je podle posledních informací stále aktuálnější. Kongres USA uvolnil 400 miliónů dolarů na přípravu války s íránským režimem, izraelský server Debkafile boduje; Írán prý chce nechat vykopat 320 000 hrobů v příhraničních oblastech, určených především pro oběti amerických a izraelských náletů.

V Izraeli proto znovu ožívá vzpomínka na den, kdy byl zničen jaderný reaktor Osirak v atomovém komplexu v Iráku. Pořád se ozývají hlasy světových osobností, které děkují Židům, že přičiněním svého leteckého útoku se mír na Blízkém východu prodloužil nejmíň o deset roků...

Všechno začalo ve Francii, která předala Iráku výkonný 40megawatový reaktor. Pojmenovali ho Osirak, spojení jména egyptského boha podsvětí Osirise a Iráku. Iráčané ho nazvali Tammúz podle názvu babylonského měsíce, kdy se v roce 1968 dostala k moci strana Baas. Výstavba jaderného komplexu v Tavajse začala v roce 1979...

V neděli 7. června 1981 v 15:55 místního času vzlétlo ze základny Etzion v Negevské poušti na jihu Izraele osm plně naložených a natankovaných stíhacích bombardérů F-16, které doprovázelo šest stíhacích letounů F-15. Čekala je cesta 1100 kilometrů přes území Saúdské Arábie až k Bagdádu.

Operace dostala název Opera a v 17:35 shodily letouny bomby na reaktor v jaderném komplexu Osirak, z osmnácti jich cíl zasáhlo šestnáct. Reaktor byl téměř zcela zničen za minutu a 20 vteřin. Při náletu zahynulo 11 lidí - deset iráckých vojáků a francouzský specialista. Poté se všech 14 letadel úspěšně stejnou cestou vrátilo do Izraele, irácká protiletadlová obrana je do doby explozí vůbec nazaregistrovala.

Nejznámějším účastníkem tohoto náletu se stal pozdější plukovník Izraelského letectva Ilan Ramon.

Kdyby Osirak nebyl zlikvidován, do roka by měl Saddám Husajn atomovou bombu, a když byl ve své zvrácenosti schopný použít chemické zbraně a zabít tak statisíce lidí, proč by nepoužil jadernou pumu třeba proti Izraeli...? 

Napětí v těchto dnech opět vzrostlo a prezident Ahmedinežád ujistil svět, že Íránu nic nezabrání, aby vyrobil dalších více než tři tisíce odstředivek - centrifug, což jsou rotační zařízení, jejichž využitím lze též separovat uran...

Íránský prezident si nebere servítky a znovu provokuje. Opět prohlásil, že má v úmyslu zničit Stát Izrael. Hovořil o něm jako o "zhoubném rakovinném bujení“. Opakovaně řekl, že bude "vymazáno z mapy".

V den 60. výročí nezávislosti Státu Izrael prohlásil, že „sionistický režim je zapáchající mrtvola“ a ti, kdo věří, že mohou oživit tělo tohoto „uměle vytvořeného a uzurpátorského režimu“ se mýlí.

Nervozita a frustrace se stupňují a tisková agentura IRNA oznámila, že 45 letý Íránčan Ali Aštari, pracovník organizace pro jaderný výzkum, byl odsouzen k trestu smrti.

„Ali Aštari byl napojen na špionážní agentury sionistického režimu a předával důstojníkům Mossadu citlivé informace z íránských výzkumných, vojenských a obranných středisek, včetně Íránské organizace pro atomovou energii," prohlásil íránský ministr pro zpravodajské služby:

Nejblíž jsem zřejmě byl k jadernému reaktoru v Dimoně při své cestě přes Negevskou poušť do přímořského letoviska v Eilatu, města na hranicích Jordánska, Izraele a Egypta.

Vzhledem k tomu, že židovský stát je nejvíc zadobře z arabských států s hášimovským královstvím a zemí faraonů, rakety mu na jihu zatím nehrozí. Těm íránským chybí v dostřelu do Eilatu bratru pár stovek kilometrů...

I tak se letošní léto zdá být na Blízkém východu poněkud nešťastné a hlavně horké, nejen od klimatizačních změn a ozónových děr...
 

autor je spisovatel, publicista, cestovatel a nezávislý žurnalista

http://bretislav-olser.enface.cz/

3017 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď