"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Nový turecký islamistický diktátor na obzoru?

Autor: Redakce Israel.cz | Publikováno: 28.6.2008 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Nový turecký islamistický diktátor na obzoru? 

Michael Rubin, vědecký pracovník American Enterprise Institute a editor odborného čtvrtletníku Middle East Quarterly, si ve svém článku s názvem "Turecký bod obratu" položil otázku, zda se v Turecku blíží islamistická revoluce. Možnost změny režimu v Turecku spojuje s osobou Fethullaha Gülena, prominentního tureckého teologa a politického myslitele žijícího ve Spojených státech.
 
Gülen si získal akademiky a novináře svou vizí islámské společnosti orientované na Evropu a v USA a Evropě je přijímán jako svého druhu celebrita. Gülenovo hnutí přitom v mezinárodním měřítku ovládá charity, obchodní společnosti a školy (včetně univerzit) a hodnota majetku hnutí dosahuje miliard dolarů. Turečtí představitelé odhadují počet Gülenových následovníků na více než milion a působí i ve státní správě včetně ministerstva vnitra.
 
V roce 1998 byl Gülen na základě svých výroků v nepřítomnosti obviněn ze snah o podkopání sekulárního státního systému při současném skrývání svých metod a cílů za demokratickou a umírněnou rétoriku. V roce 2006 byl ale verdikt proti Gülenovi zrušen. Po volebním vítězství strany Spravedlnost a rozvoj premiéra Erdogana následovaly zákroky proti majetku a zejména médiím kontrolovaným politickými oponenty, takže se Turecko i bez Gülenova přičinění blíží islamistické diktatuře.
 
Rubin upozorňuje, že v Turecku a na Západě získává Gülen na popularitě a nikdo si nevšímá toho, jak je jeho hnutí organizováno prostřednictvím utajených buněk. Zde se naskýtá paralela s vývojem v Íránu před 30 lety, kdy se do Íránu vrátil Ajjatoláh Chomejní, který prohlašoval, že nechce být vůdcem islámské republiky, ale když dorazil, zdravili jej miliony obyvatel a on se do jejich čela postavil. Stejně masově je nyní v Turecku přijímán Gülen, který může zůstat stranou, dokud jeho příznivci nevyhlásí jeho návrat jako obnovení chalifátu zrušeného formálně Atatürkem v roce 1924.
 
Premiér Erdogan potlačuje svobodu projevu a jeho lidé stejně jako Gülenovi kladou mezi pojem demokracie a islamismu rovnítko. Západní diplomaté jsou navzdory tomu celí žhaví projevit svou podporu současnému režimu.
 
 
 
 

Německý muslim obviněn z pobodání rabína

Třiadvacetiletý německý muslim stanul ve čtvrtek před soudem za pobodání rabína ve Frankfurtu. Mladík u soudu uvedl, že se cítil rabínem ohrožen a jednal v aktu sebeobrany. Obviněný Sajid Azíz vypověděl, že frankfurtský rabín Zalman Gurevitš se k němu na ulici nebezpečně přiblížil. Mladík reagoval vytažením nože a pobodáním rabína, neměl však v úmyslu ho zabít. Podle žalobců rabín vypověděl, že Azíz napřed řekl: "Zabiju tě, ty ... žide," poté vytáhl nůž a bodl ho do břicha.
 
Zdroj: YnetNews
 
 

Írán vyhlašuje válku panence Barbie

Íránský trh s hračkami zaplavily panenky Barbie, Batmana, Spidermana a Harryho Pottera a děti musejí být před jejich škodlivým kulturním vlivem chráněné, řekl v neděli vrchní státní zástupce.
 
Dodal, že je třeba najít náhražku, která se zaměří na děti a mladé lidi, jejichž osobnost je teprve formována.
I když íránští představitelé běžně kritizují západní kulturu za to, že špiní myšlení veřejnosti, staly se západní hračky běžným a oblíbeným zbožím v regálech íránských hračkářství.
 
Před dvěma lety učinila íránská policie razii v obchodech a černě polepila krabice s panenkami barbie, aby nebyla vidět těla panenek.
 
Írán má již i svou vlastní Barbie a jejího partnera. Jmenují se Sara a Dara a plně respektují islámské hodnoty země. V popularitě na Barbie zatím ale nemají. 
 
Zdroj: YnetNews

4308 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Je znásilňovač s penisem žena? Britská policie podle nové metodiky bude vést ve statistice znásilňovače s penisem jako ženy, pokud se za ženu prohlásí. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683