"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Islám ve Stříbře

Autor: Martin Saturka | Publikováno: 12.6.2008 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Je známým faktem [1], že ukazování zla nemá vliv na přístup k danému zlu. Naopak rozebrání technických aspektů určitého zla snižuje emoce k tomuto zlu. Imunita vůči prvému vede jednak k tomu, že násilné počítačové hry nevychovávají zločince, druhak k tomu, že iracionální omlouvání islamistů přežije všechen terorismus. Zpřístupnění přes technické aspekty umožňuje odosobněné zlo. Nicméně se tím také nabízí cesta, jak uvolnit zablokované vnímání a prolomit podvědomý odpor k řešení toho, co nechceme vidět. 

Brněnská mešita má plné ruce práce s propagací islámu mezi dorostem. Uvítali jsme [2] proto, když jsme měli možnost jim pomoci a některé aspekty islámu rozebrat na semináři v gymnáziu ve Stříbře. Jako základní východisko jsme se snažili vzít technologickou stránku věci. Atmosféru na začátku utvořil dokument 'Já, muslim' [3]. Hrubý nástin následující prezentace zde předkládáme. Nabízíme tím také téma pro případné další semináře. 

Pro pochopení islámu si musíme ujasnit, jak islám vznikl, kde a jak se utvářel. To jsou základní východiska pro současnost. Jejich zamlčování a přepisování je přímá cesta k totalitě [4]. 

V oblasti vzniku islámu platí zásada, že slušností je říkat takové věci, které zní pozitivně, i když nejsou pravdivé. Odtud je malý krok k tomu, aby se automaticky protivníkům účelově lhalo. Třeba zde v ateistickém Česku tvrdí [5], že ateisti jim - na rozdíl třeba od křesťanů - nevadí.

Další zásadou je heslo, že kompromis je ústupek slabých protivníků. Na slabost reagují agresivitou, na sílu pak poslušností [6]. V ozbrojených konfliktech potřebují dosáhnout dočasných úspěchů, aby se jimi mohli chlubit a vůbec si dovolit jednat s protivníkem. Musí pak být ale poraženi [7].

V nehostinné poušti se nabídka rozkoší ukázala jako důležité lákadlo. Princip 'ráj hned teď' je v podstatě jeden z hlavních pilířů islámu [8,9]. Nejde pak o žádné duchovní záležitosti, jde o to, užít si co nejvíce. A k světským věcem se dostanou opět světsky, žádným rozjímáním.

Heslo 'svoboda je otroctví' je druhým hlavním pilířem. Skutečně svobodný je ten, kdo se odevzdá do rukou těch, kteří za něj rozhodují. Kdo to myslí vážně, do takového stadia dospěje. Stává se z něj pak slepě konající loutka. A není divu, že to často bývají ti vzdělanější, uvědomělejší [10]. 

Z hlediska teorie her se původně pomocný mem náboženství v případě islámu přeměnil na sobecký mem škodící ideologie [11,12]. Dále už se dle neoblomných zákonů matematiky šíří přesně tolik, na kolik se mu ustupuje. V Evropě žijí milióny muslimů a podle dotazníkových průzkumů desítky procent z nich podporují teror [13]. Teorie her nám ukazuje, že vnější tlaky mohou pouze dočasně změnit procentuální zastoupení, nicméně jevy jakožto takové zcela nevymizí [14]. 

Trvalé populační zastoupení takových jedinců, kteří jsou ochotni nás likvidovat, vyvolává potřebu nějak kvantifikovat, odhadovat, jak se mění jejich množství a aktuální tendence k útokům. Základním přístupem jsou k tomuto Bayesovské metody, např. skryté Markovovské modely, HMMs [15].

  

Obr. 1: Ukázka jednoduchého modelování HMM procesu 

 

Pro lepší pochopení a globální odhad vývoje dynamických systémů se používají kvalitativní řešení diferenciálních rovnic [16,17]. Tato ukazují možné typy vývoje systémů, i když neznáme přesné počáteční podmínky. Mj. pomocí těchto technik lze někdy nacházet situace, kdy vhodné změny základního rozložení nasměrují hlavní vývoj různými směry, viz obr. 2. 

   

 

   

 

Obr. 2: Modelování nelineárních dynamických soustav 

 

Na závěr něco pro ty, kteří preferují emocionálnější formy sdělení. Procítit se dá podstata islámu jednoduše, třeba úryvkem z filmu '9. rota' [18]. "Islám, to není jenom náboženství. To je jiný svět, se svojími právy. To je jiný přístup k životu a smrti. ... Ten kdo umře, v boji s nevěřícími, čili s námi, se okamžitě ocitne v ráji. Kde ho čeká všechno to, co v tomto životě neměl. Voda, ovocné sady, rozkošné panny. ... "

 

 

Odkazy

 

 

4179 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Jsou imigranti hybridní zbraní? Litevská ministryně vnitra Bilotaiteová varovala, že imigranti jsou hybridní zbraní. EK přitakala.
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď