"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Nejsem jediným disidentem v islámu

Autor: Ayaan Hirsi Ali | Publikováno: 26.2.2006 | Rubrika: Multikulturalismus
Ilustrace

Přišla jsem obhajovat právo na urážku. Jsem přesvědčená, že ten křehký pokus zvaný demokracie nemůže existovat bez svobody projevu, ani bez svobody v médiích.

Jsem toho názoru, že bylo správné, že Jyllands-Posten zveřejnily karikatury proroka Mohameda, a bylo správné, že je zveřejnili i další deníky po celé Evropě.

Hanba všem novinám a televizím, které nenašly dost kuráže na to, aby svým čtenářům a divákům ty karikatury zprostředkovaly. Hanba politikům, kteří označili zveřejnění karikatur za „nepotřebné,“ „necitlivé,“ a „nesprávné.“ Hanba všech evropským firmám, které na Blízkém východě zveřejňovaly inzeráty typu „nejsme Dáni,“ popřípadě „neprodáváme dánské produkty.“ To je čistá zbabělost. Čokolády od Nestlé už nikdy nebudou chutnat tak jako předtím.

Ze všech stran se na nás sesypaly názory, jak nevkusné a netaktní jsou ony karikatury – názory, podle kterých vedly karikatury jen k násilí a neshodám. Nač jen byly ty obrázky dobré? ptají se nahlas mnozí.

Ayaan Hirsi AliNuže, publikování karikatur potvrdilo, že po celé Evropě je rozšířený strach. Strach mají spisovatelé, filmaři, karikaturisti a novináři, kteří by chtěli popisovat, analyzovat, či kritizovat aspekty netolerance v islámu.

Otevřenou svobodnou společnost dnes ohrožuje islamismus vytvořený člověkem jménem Muhammad bin Abdulláh, který žil v sedmém století a kterého považují za proroka. Mnozí muslimové jsou mírumilovní lidé, ne všichni jsou fanatici. Pokud jde o mě, tito lidé mají právo být věrní svému přesvědčení. Avšak v rámci islámu existuje i hnutí tvrdého jádra islamismu, které odmítá demokratické svobody a chce je zničit.

Jsem disidentkou. Narodila jsme se v Somálsku, vyrostla jsem v Saúdské Arábii a v Keni. Kdysi jsem bývala věrná nařízením, které ustanovil prorok Mohamed. Byla jsem toho názoru, že Mohamed byl dokonalým, jediným zdrojem a kritériem rozlišování mezi dobrem a zlem. Teď ten názor už nesdílím.

Myslím, že prorok neudělal dobře, že sám sebe a své myšlenky postavil nad kritické myšlení. Myslím, že bylo nesprávné, že přikázal ženám podřídit se mužům, že nařídil vraždit homosexuály a když vyhlásil, že ti, kdo jeho náboženství opustí, musí být zabiti.

Nebylo správné, když řekl, aby cizoložníky bičovali a kamenovali a aby zlodějům usekávali ruce. Mýlil se, když tvrdil, že jedinou správnou společnost lze vybudovat jen na základě jeho myšlenek.

Nejsem jediným disidentem v islámu. Takových jako já žije mnoho, tu na Západě, v Teheránu, v Dohe i Rijádu, v Ammánu či Káhiře, v Chartúmu či Mogadiši, v Lahore i v Kábulu.

Disidenti islamismu, podobně jako disidenti komunismu, nemají jaderné zbraně, ani žádné podobné zbraně. Jediné, co máme, jsou naše myšlenky a jediné, co žádáme, je spravedlivá šance na jejich vyjádření.

Dnes se mnohé věci zdají těžké a matoucí. Věřím však, že jednoho dne se zhroutí zeď mezi těmi, kdo milují svobodu a těmi, kteří podléhají svodům a bezpečnosti totalitních myšlenek.

Autorka je poslankyní dolní komory holandského parlamentu za Liberální demokratickou stranu. V roku 2005 ji časopis Time zařadil na seznam 100 nejvlivnějších lidí světa. Tento článek je výňatkem jejího proslovu v Berlíně.

Převzato z www.pravdaoislamu.cz

3310 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď