"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Europoslanec: Tam, kde chtějí USA zavést demokracii, nastává chaos. Egypt, Libye, Afghánistán, Irák a Sýrie

Autor: Odjinud | Publikováno: 24.10.2014 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

Poslanec europarlamentu Richard Sulík ve vystoupení k situaci v Kobani a hrozbě Islámského státu kritizoval zahraniční politiku USA a jejich podíl na destabilizaci celého regionu. Jak uvedl, „kam USA chtěly donést demokracii, tam nastal chaos“. Netýká se to výhradně situace v Kobani, ale také Egyptu, Libye, Afghánistánu, Iráku a Sýrie. Islámský stát vznikl právě na území posledních jmenovaných. I další europoslanci vyjádřili pohoršení nad nepřítomností Catherine Ashtonové, vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, která měla vystoupit na rozpravě o Islámského státě a bezpečnostním riziku zahraničních bojovníků z EU s prohlášením.
 

Richard Sulík: „Keď sa bavíme o Kobane, mali by sme aj otvorene pomenovať, ako došlo k tak masívnej destabilizácii celého regiónu. A takej masívnej, že mohol vzniknúť Islamský štát. Tu musím bohužiaľ vysloviť masívnu kritiku na veľkého spojenca Európy, na adresu Spojených štátov amerických.

Kam USA chceli doniesť demokraciu, tam doniesli chaos. Egypt, Líbya, Afganistan, Irak, Sýria, všade namiesto demokracie doniesli jeden obrovský chaos.

Najmä Irak v roku 2003 je veľkým hriechom Spojených štátov amerických, neskôr nasledovala Sýria a dnes práve na území Iraku a Sýrie vznikol Islamský štát. Kobane je v prvom rade dizaster americkej zahraničnej politiky.

Europarlament s nejakou deklaráciou alebo takouto diskusiou nevyrieši vôbec nič. A aj pani barónka Ashton dáva jasne najavo, čo si myslí o váhe Europskeho parlamentu, keďže tu nikdy nie je.

Ale myslím si, že mali by sme veci aspoň jasne pomenovať, teda príčiny.“

www.ac24.cz

Klíčová slova: USA  | islamismus
2538 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Finská poslankyně EP: EU jedná s Británií jako s vazalem. Postoj Británie by měl inspirovat další země k odchodu z EU! Expremiér: Musíme mít odvahu si přiznat, že máme problém s islámem!Rakouská armáda vyhodila vojenského imámaMuslimka na nádraží v Lyonu hrozila bombouProč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

V polovině případů v České republice zločinci za znásilnění a sexuální delikty odejdou od soudu pouze s podmínkou, a to dokonce i v případě sexuálního zneužívání dětí! Marine Le Pen odmítá nový migrační pakt EU jako ‚sebevraždu Evropy‘

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Prymula byl symbol, teď už Babiš jen minimalizuje škody. Krizové řízení ale dnes moc nepředvedl, kroutí hlavou politologPodpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď