"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Američané shodili zbraně Islámskému státu

Autor: Odjinud | Publikováno: 23.10.2014 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

 

Přinejmenším část další zásilky amerických zbraní shozených Kurdům, kteří brání syrské město Kobani, se dostala do rukou bojovníků Islámského státu. Podle mínění expertů, tento donebevolající případ ještě jednou dokazuje nutnost spolupráce západní koalice s Damaškem.

Boj s frontou Islámský stát v Iráku a Sýrii přišel dodnes USA a jejich spojence z koalice na 424 milionů dolarů. Denní výdaje na operaci dosahují sedmi a půl milionu. Je to velmi drahá záležitost pro Západ, který je otřásán zevnitř sociálněekonomickými kataklyzmaty. A válka s Islámským státem se zdaleka nechýlí ke konci. Víc než to, islamisté jednají stále úspěšněji, míní politolog Stanislav Tarasov:

- IS dnes kontroluje asi polovinu Iráku a třetinu Sýrie. Je to obrovské území. Přičemž islamisté mají stále dost velký potenciál. Oddíly IS celkovým počtem na 50 tisíc vojáků gramotně vedou válečné akce.

V neděli shodili Američané kurdským domobrancům, kteří brání syrské město Kobani, zbraně, munici a prostředky na poskytnutí první zdravotnické pomoci. Později promítla americká televize záběry, na kterých člověk, jenž se představil jako bojovník IS, prohlíží ležící na zemi bedny s připevněnýmí padáky. Jsou to bedny s municí.

V Pentagonu přiznali možnost, že část nákladu získali teroristé. Avšak vyslovili naději, že se větší část přece jen dostala do „správných rukou.“ Expertům se pořád zdá, že se USA nedokážou vyznat ve vlastních cílích a úkolech v tomto regionu. Stanislav Tarasov řekl:

- Pentagonští experti prohlašují, že se IS nedá porazit bez pozemní operace. Když se USA a jejich spojenci odváží k tomuto kroku, potrvá velká operace maximálně dva nebo tři týdny. Ale Američané se zatím zdržují. Uvádějí jiné termíny vítězství nad IS: dva nebo tři roky. Víc než to, říkají svým spojencům, že se mají připravit na dlouhou válku. Vzniká otázka: za jakým účelem se to dělá? Američané říkají, že hlavním cílem je Islámský stát. Ale třeba Turecko uvádí jako hlavní cíl Bašára Asada.

Jinými slovy, mezi odpůrci IS se dá pozorovat rozkol a neshody. Není pochyb, že členové koalice využijí vhodného případu, aby svrhli Asadův režim. Otázka je ale v tom, který ze dvou cílů, Asada nebo Islámský sát, považují v dané etapě za prioritní.
 

 http://czech.ruvr.ru

 

Klíčová slova: islám  | USA  | islamismus  | Blízký východ  | Sýrie
2295 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Nabídne Kuba vakcínu turistům zadarmo? Kterak „vážený spojenec EU“ Erdogan o demokracii pečuje a EU to podporujeSlovinský premiér se ohradil proti očerňování Evropskou komisíMaďarsko vyběhlo se soudem EU: Budeme dál bránit hranice a EvropuAstra Zeneca se stala v EU ležákem

ePortal.cz

EU zrušila právní státyJaké bude pokračování? Manželství jako soužití více osob bez ohledu na jejich pohlaví? Manželství jako svazek se zvířaty?

euPortal.cz

730 nebezpečných slov o likvidaci národního bohatství. Zničení českého školství způsobilo větší škody než ukradení lithia nebo než převzetí jakéhokoliv podniku zahraničním investoremJestli chcete, abychom dále existovali a přinášeli Vám nemainstreamové politicky nekorektní zprávy, podpořte nás prosím

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

„Frajeři. Za 10 minut 20 mega. Krejčíř pláče, že tu není.“ Respirátory? Prý podvod, že privatizace bledne závistí„Pochcípáme.“ Cizinci prskají, cizinci jezdí. Kraj „h*ven a bordelu“, kde místní jen zaplakali
Články autora
Průzkum
Věříte na Putinův palác? V internetu se objevilo video s Navalnym a údajným Putinovým palácem. Objevily se však i pádné indície, že jde o fejk. Věříte v Putinův palác?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď