"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Američané shodili zbraně Islámskému státu

Autor: Odjinud | Publikováno: 23.10.2014 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

 

Přinejmenším část další zásilky amerických zbraní shozených Kurdům, kteří brání syrské město Kobani, se dostala do rukou bojovníků Islámského státu. Podle mínění expertů, tento donebevolající případ ještě jednou dokazuje nutnost spolupráce západní koalice s Damaškem.

Boj s frontou Islámský stát v Iráku a Sýrii přišel dodnes USA a jejich spojence z koalice na 424 milionů dolarů. Denní výdaje na operaci dosahují sedmi a půl milionu. Je to velmi drahá záležitost pro Západ, který je otřásán zevnitř sociálněekonomickými kataklyzmaty. A válka s Islámským státem se zdaleka nechýlí ke konci. Víc než to, islamisté jednají stále úspěšněji, míní politolog Stanislav Tarasov:

- IS dnes kontroluje asi polovinu Iráku a třetinu Sýrie. Je to obrovské území. Přičemž islamisté mají stále dost velký potenciál. Oddíly IS celkovým počtem na 50 tisíc vojáků gramotně vedou válečné akce.

V neděli shodili Američané kurdským domobrancům, kteří brání syrské město Kobani, zbraně, munici a prostředky na poskytnutí první zdravotnické pomoci. Později promítla americká televize záběry, na kterých člověk, jenž se představil jako bojovník IS, prohlíží ležící na zemi bedny s připevněnýmí padáky. Jsou to bedny s municí.

V Pentagonu přiznali možnost, že část nákladu získali teroristé. Avšak vyslovili naději, že se větší část přece jen dostala do „správných rukou.“ Expertům se pořád zdá, že se USA nedokážou vyznat ve vlastních cílích a úkolech v tomto regionu. Stanislav Tarasov řekl:

- Pentagonští experti prohlašují, že se IS nedá porazit bez pozemní operace. Když se USA a jejich spojenci odváží k tomuto kroku, potrvá velká operace maximálně dva nebo tři týdny. Ale Američané se zatím zdržují. Uvádějí jiné termíny vítězství nad IS: dva nebo tři roky. Víc než to, říkají svým spojencům, že se mají připravit na dlouhou válku. Vzniká otázka: za jakým účelem se to dělá? Američané říkají, že hlavním cílem je Islámský stát. Ale třeba Turecko uvádí jako hlavní cíl Bašára Asada.

Jinými slovy, mezi odpůrci IS se dá pozorovat rozkol a neshody. Není pochyb, že členové koalice využijí vhodného případu, aby svrhli Asadův režim. Otázka je ale v tom, který ze dvou cílů, Asada nebo Islámský sát, považují v dané etapě za prioritní.
 

 http://czech.ruvr.ru

 

Klíčová slova: islám  | USA  | islamismus  | Blízký východ  | Sýrie
2217 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Finská poslankyně EP: EU jedná s Británií jako s vazalem. Postoj Británie by měl inspirovat další země k odchodu z EU! Expremiér: Musíme mít odvahu si přiznat, že máme problém s islámem!Rakouská armáda vyhodila vojenského imámaMuslimka na nádraží v Lyonu hrozila bombouProč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

V polovině případů v České republice zločinci za znásilnění a sexuální delikty odejdou od soudu pouze s podmínkou, a to dokonce i v případě sexuálního zneužívání dětí! Marine Le Pen odmítá nový migrační pakt EU jako ‚sebevraždu Evropy‘

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Covid? Říkal jsem to. Ivan David nenese dobré zprávy. Prymula? Ne zločin, chyba. A značí...Prymula byl symbol, teď už Babiš jen minimalizuje škody. Krizové řízení ale dnes moc nepředvedl, kroutí hlavou politolog
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď