"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Nizozemí - nechuť k toleranci

Autor: Redakce | Publikováno: 3.4.2008 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Po uveřejnění snímku Fitna pravicového poslance Geerta Wilderse na internetu byl Slotervaart, čtvrť východního Amsterdamu, jako i všechny ostatní „citlivé“ (multikulturní) čtvrti v zemi pod drobnohledem policejního dohledu. Policisté ve spojení se sociálními pracovníky s předstihem již několika týdnů propracovávali plány, jak uklidnit očekávaný hněv, který mohl dokument zaměřený na odsouzení netolerance Koránu vyvolat. Jako na předměstích Paříže i ve Stolervaartu před pár měsíci po několik nocí hořely automobily a zuřily střety mezi policií a přistěhovaleckou omladinou.

Na druhé straně Amsterdamu, ve své prostorné světlé kanceláři, sociolog Paul Scheffer neskrývá obavy z velkého rozhořčení, které nyní zavládlo v jeho zemi. Podle média představují islám často jako vysloveně konfliktní a v Holandsku je dnes je směšována otázka naboženství, imigrace, delikvece a terorismu, přičemž společnost balancuje mezi radikalismem Wilderse a obojakostí křesťansko-demokratické vlády Jeana Petera Balkenendeho, která tvrdí, že „náboženská svoboda je nezadatelným právem, a na druhé straně zapomíná proklamovat, že toto je ale rovněž nerozlučitelné od svobody projevu“.

Od roku 2000 holandská společnost přistoupila na určitý druh „rozděleného rozvoje“. Přibližně 850 000 muslimů (6 % populace) si má přirozeným způsobem najít své místo ve společenském systému založeném na politicko-náboženských pilířích. Ti jsou pak formováni imámy ve školách dotovaných ze sociálních programů a v mešitách, aniž by se museli příliš stýkat s okolním veřejným životem. Připočtěme k tomu ještě stupeň nenávisti, který holanďané chovají k Turkům a Marokáncům, a máme tu „systém rozšafné tolerance a slabé integrace, ve kterém narůstá nerovnost a odcizení, které pak narušují sociální smír“, kde stále více radikálních muslimů odmítá holandské zákony.

Aby toho nebylo málo, nedávná zpráva Rady Evropy - konfrontující Den Haag - označila Nizozemí za nejislamofobnější zemi Evropy. Vnitrospolečenská situace byla rozjitřena gestem Mohameda Bouyeri a zlobou Ayaan Hirsi Ali, když Bouyeri, který za bílého dne na veřejném prostranství zavraždil Theo Van Gogha, přibodl dýkou do jeho srdce lístek vyhrožující smrtí i koproducentce jeho filmu Hirsi Ali. Hirsi Ali, somálská utečenkyně, se v Holandsku stala poslankyní, musela však posléze čelit pranýřování, že „polarizuje“ holandskou společenskou diskuzi, když označila islám za neslučitelný s laickou společností. Poté co jí ministrině pro imigraci Rita Verdonk usilovala odejmout nizozemské občanství, se Hirsi Ali uchýlila do USA.

V Holandsku narozený spisovatel Ian Buruma, autor Zavraždili Theo Van Gogha, konstatoval, že nic v posledních stoletích nepohlo věcmi v Holandsku tolik jako Ayaan Hirsi Ali.

Vnitrospolečenská debata rozpoutaná touto událostí se pak zaměřila a exponovala nejen na islám samotný, ale i na nucená manželství, vraždy na očištění rodové cti, lynčování homosexuálů a vůbec „zločiny z nenávisti“ - jak označila amsterdamská policie násilí z náboženských důvodů.

Najít modus vivendi v multikuturní společnosti napříště nebude lehké vzpomíná Paul Schefer dva nejpohnutější okamžiky ze své praxe: den, kdy plačící Holanďanka už nepoznávala svoji rodnou čtvrť, která právě otvírala novou mešitu, a úzkostlivou Maročanku která se strachovala při pomyšlení, že se její dítě ztratí ve společnosti jí tolik cizí. Rád by jednou tyto dvě ženy k sobě vzájemně přiblížil...

http://www.lemonde.fr/archives/article/2008/03/29/pays-bas-la-tentation-de-l-intolerance_1028765_0.html 

z francouzštiny pro Eurabia.cz přeložil -BJ-

 

 

 

 

3267 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Francie: Islámo-fašizmus ven !Karikatura: Muslimská nenávist Erdogana = vraždění FrancouzůVideo: Turci ve Francii uspořádali pogrom na ArményV Saúdské Arábii napaden francouzský konzulátIslámista podřezal a pobodal věřící v katedrále v Nice!

ePortal.cz

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z poslední doby. Nové sankce na Rusko, Brexit a ochrana hranic v době koronavirové pandemieMotivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobecká

euPortal.cz

Zvítězí Trump a do roku 2027 „dojde v USA k něčemu na způsob revoluce,“ tvrdí autor překvapivě se naplňujících předpovědí. Jestli si myslíte, že rok 2020 je příšerný, tak jen počkejte na rok 2024. Ještě jste nic neviděliHlava uříznutá muslimem v kostele, ale motiv je prý stále neznámý...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Němcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás doma

ParlamentniListy.cz

Lékař Engel udeřil: Dát čísla na stůl a zavést opatření. Lidé tomu nerozumí. Jsou pod tlakem těch, co říkali, že covid je chřipečkaKomentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď