"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Islám a křesťanství – jak to vypadá doopravdy

Autor: Dan Drápal | Publikováno: 4.2.2006 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Přestože muslimů je u nás ve srovnání s většinou západoevropských států pomálu, i u nás se hojně diskutuje otázka, zda jsme či nejsme ve válce s muslimským světem. Pokud se u nás o konfliktu s islámem nějakým způsobem uvažuje, pak je to ovšem zpravidla z velmi omezeného hlediska, bez znalosti toho, jak se vyvíjí ve světě křesťanství. I nevěřící u nás mají zato, že nějak patříme ke „křesťanské civilizaci," mají však pramalé povědomí o tom, jak křesťanství ve světě vypadá. Bohužel, naši křesťané na tom nejsou o mnoho lépe. A tak jakousi základní představou o křesťanství je určitý mlhavý obraz venkovského katolicismu.

V tomto článku nejde o srovnávání vnitřní hodnoty jednotlivých křesťanských směrů, přestože je to otázka velmi zajímavá a velmi důležitá. Možná ale nebude bez zajímavosti podívat se na určité globální statistiky. Je to důležité zvláště pro nás Evropany, neboť máme tendenci dívat se na křesťanství často ze svého „evropostředného" hlediska a nevšímat si důležitých trendů, které budou pro vztah mezi křesťanstvím a islámem přinejmenším stejně důležité jako technologická převaha západní civilizace.

Z hlediska sociologického nebylo nejdůležitějším hnutím dvacátého století hnutí komunistické, ale křesťanské hnutí letniční. Letniční (pentekostální) hnutí je křesťanský směr vzešlý z protestantismu, který počítá nejen v teorii, ale i v církevní praxi s Boží uzdravující mocí, vymítáním démonů apod. K letničnímu hnutí se často řadí i tzv. charismatické hnutí, vzniklé v druhé polovině dvacátého století. Na rozdíl od letničního hnutí stoupenci charismatického hnutí nevytvářeli nutně nové denominace, ale působí v rámci stávajících církví (u nás v rámci římskokatolické církve tzv. 'hnutí obnovy'). Hnutí začalo na počátku 20. století, konkrétně roku 1904 v Kalifornii. Koncem století bylo letničních křesťanů několik set milionů a předpokládá se, že při dosavadních trendech jich bude kolem roku 2040 miliarda. Už nyní je více letničních křesťanů než buddhistů, a roku 2040 bude více letničních křesťanů než hinduistů. Dá se předpokládat, že již roku 2025 budou dvě třetiny křesťanů žít v Africe, Asii a Latinské Americe.

Roku 1900 bylo v Africe zhruba 10 milionů křesťanů, tedy asi 10 % obyvatelstva. Dnes je jich zhruba 360 milionů, tedy těsně pod jednou polovinou obyvatelstva.

U nás se dostane do zpráv, když nějaká obskurní americká církev „ordinuje" homosexuálního biskupa. Z globálního hlediska je taková krize v některé z amerických církví zcela okrajovou záležitostí. Africké nebo latinskoamerické křesťanství takové problémy vůbec neřeší.

Toto živé křesťanství je ovšem v konfliktu s islámem v některých důležitých zemích, které jsou nábožensky rozdělené. Pokud pracujeme s odhady růstu obyvatelstva v jednotlivých zemích, můžeme konstatovat, že ve 20 z 25 nejlidnatějších zemích roku 2050 bude velké napětí mezi křesťanstvím a islámem.

Důležitou roli bude hrát Čína. Čínští křesťané jsou vystaveni krutému pronásledování, které – na rozdíl od utrpení Tibetu – západní liberály vůbec nezajímá. Přesto církev v Číně roste nebývalým tempem. Střízlivé odhady už nyní hovoří o 80 miliónech křesťanů v této rychle se rozvíjející zemi. Při současném tempu se dá předpokládat, že za třicet let bude nejméně čtvrtina čínské populace křesťanská. To určitě přinese velké změny. Čínští křesťané – přes své současné omezené možnosti – vykazují nebývalé a rostoucí misijní aktivity.

Islámská „misie" se může opírat o petrodolary a zpravidla je přímo podporována státem. Koncept odluky církve od státu nevymysleli ani muslimové, ale – světe div se – ani liberálové. Je to koncept křesťanský, konkrétně protestantský. Zdálo by se, že křesťané jsou vůči islámu v nevýhodě, protože se nikde na světě výrazné státní podpoře netěší. Nicméně přesto není nejrychleji rostoucím náboženstvím islám, nýbrž letniční křesťanství. V 21. století to bude z tohoto hlediska jistě velmi zajímavé.

8339 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Je znásilňovač s penisem žena? Britská policie podle nové metodiky bude vést ve statistice znásilňovače s penisem jako ženy, pokud se za ženu prohlásí. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683