"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Bude Palestině vládnout radikální Hamas?

Autor: Karolina Kopecká | Publikováno: 26.1.2006 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

Na Blízkém východě opět znatelně přituhuje. Novou palestinskou vládu budou možná sestavovat politici radikálního hnutí Hamas. Některé agentury dokonce uvádí, že Hamas v novém zákonodárném sboru může obsadit až 70 křesel z celkových 132.

Již první prohlášení čelních představitelů Hamasu ukazují, že není možné počítat s žádnou velkou změnou jejich politických názorů. Boj proti Izraeli až do jeho zničení se tedy stal heslem, které bodovalo ve svobodných volbách v Palestině. Ve volbách o jejichž demokratickém průběhu nemůže být pochyb. Hlasovalo prý asi 78% Palestinců, přívrženci nejradikálnější organizace Islámský džihád se voleb podle dostupných údajů spíše neúčastnili.


Evropa si teď bude muset zvyknout na to, že v zemi, kam EU posílala ročně desítky milionu euro mohou zvítězit v demokratických volbách lidé, kteří jsou na evropských i amerických seznamech teroristických organizací a mají ruce od krve sebevražedných atentátníků a jejich obětí. Mnohá klišé o racionálním řešení situace na Blízkém východě a o tom, že sebevražedné atentáty v Palestině podporuje jen hrstka pomatenců žijících na okraji islámské společnosti budou muset padnout.

Palestina je místem, které je pro desítky milionů muslimů symbolem bezpříkladného utlačování muslimů celým světem. I na českých internetových stránkách věnovaných džihádu – například http://islam.wz.cz/ se můžeme dozvědět o tom, jak barbarsky a nelidsky zacházejí židé a Američané s muslimy a co je zapotřebí udělat, aby toto bezpříkladné bezpráví skončilo. Palestina bude zřejmě i dále fungovat jako nejlepší reklama pro nábor nových sebevražedných atentátníků, odhodlaných bojovníků džihádu a pro sběr finančních prostředků k podobným účelům.

Asi málo kdo teď závidí Izraelcům jejich pozici. Z jedné strany hrozba Iránu, směřujícího k jaderným zbraním, jehož režim neváhá prohlásit za dobrý nápad vystěhování milionů židů na Aljašku nebo ještě lépe do pekla a z druhé strany Hamas v čele palestinské samosprávy. Samozřejmě podporovaným téměř všudypřítomným muslimským stigmatem utlačování islámu celým světem.

Děti rodičů kteří se spíše nedobrovolně před padesáti lety ocitli uprostřed pouště a vytvořili stát Izrael jsou v tom celém asi tak trochu nevinně, ale to nikoho příliš nezajímá. Pro Izrael bude velmi obtížné vést nyní s Palestinci mírové rozhovory. Hamas mnohokrát zopakoval, že pro něj neexistuje jiné řešení než vymazání Izraele z mapy světa.

Současná situace je velkou výzvou hlavně pro Evropu. Amerika se vysílila bojem v Afganistánu a Iráku, podpora prezidenta Bushe slábne. Nejen pro muslimy, ale i pro mnoho Evropanů je politika USA zosobněním nepřijatelné agrese, která ruší jinak „pokojný svět“. 11.září, talibán, Saddám Husajn a události, které připravily o život a svobodu statisíce lidí jsou již téměř zapomenuty nebo lidi spíše ruší. USA sice může odmítnout politická jednání s teroristickou organizací v čele palestinské vlády, ale to je asi vše, co jim situace umožňuje.

Evropa teď musí přehodnotit a mobilizovat svou politiku na blízkém východě a ukázat, zda umí podobné situace řešit lépe než Amerika. Bohužel zatím se příliš neukázala.

Demokracie není pro islámský svět a soužití s ním všespasitelným řešením. I když se podaří takové volby zorganizovat, často skončí zcela jinak než by Evropané očekávali. Islamistická radikální a teroristická hnutí vítězí nad zkorumpovanými „pro-západními“, volby vyhrávají taková hesla jako„Islám je řešením“ ne záruky prosperity a hospodářského růstu.

Islám a Korán má nejen svou duchovní část, ale také neoddělitelnou politickou a sociální oblast. Není možné měnit Korán nebo se pokoušet potichu vyhýbat jeho nařízením. Pokusy sekularizovat a demokratizovat země, kde žije výrazná část muslimského obyvatelstva mohou bohužel kdykoliv skončit svržením takových režimů pro jejich nelegitimitu. Stejně to může skončit i v evropských zemích, pokud se zde procento imigrantů z islámských zemí přehoupne přes hranici, kterou je velmi těžké odhadnout.

3144 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď