"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Chorvaty je třeba vyvraždit, říkají vahábité

Autor: Redakce | Publikováno: 18.2.2008 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Vesnice Gornja Maoča, která se nachází nedaleko městečka Brčko v Bosně a Hercegovině, je už delší dobu v centru pozornosti světových medií, která o něm vypovídají jako o kempu pro školení a výcvik teroristické organizace Al Kajda. Před časem zatčená skupina teroristů, která připravovala teroristický útok na Vatikán, přiznala, že byli vycvičeni právě ve vesničce Gornja Maoča.

Reportér chorvatského denníku „Večernji List“ je jediný, kterému se podařilo Gornju Maoču navštívit, popovídat si s místními obyvateli a podat svědectví o potenciální hrozbě. Vahábitská komunita v Gornji Maoči sní o dnu, kdy Alláhova armáda porazí křižáky (jak oni říkají, „syny opic a prasat“) a projde římskou bránou do Vatikánu. Bezmezně také podporuje svého hlavního ideologa a vůdce Al-Kajdy, Usámu bin Ládina.

 

Ve vesnici Maoča, zhruba 30 km od hranice s Chorvatskem, se život nezdá být zvláštní. Ale už o sedm kilometrů dál se zhruba stovka lidí vzpírá modernímu způsobu života a žije podle strohých pravidel vahábismu. Dnešní obyvatelé vesničky Maoča Gornja jsou obyvatelé vesnice Bočinje u Maglaje, kterou museli před šesti lety pod tlakem SFOR opustit. Makadamová silnice a nepřístupná příroda na cestě do vesnice Gornja Maoča nedala tušit, že na samém konci žije zhruba 30 rodin. Velké kameny, které jsme ze silnice odstraňovali, abychom mohli projet autem, možná byly jen předzvěstí toho, co uvidíme. Divoká silnice, která vypadala, že nevede nikam a která nebyla vyasfaltovaná, protože si to obyvatelé nepřejí, nás přivedla ke kusu železa. Na něm stálo: „Gornja Maoča“

Uviděli jsme první domy a hned pochopili, že nejsme vítáni. Ženy, které do té doby zamaskovány v hidžábech klidně seděly ve dvorech svých domů, panicky utekly dovnitř, jakmile nás uviděly. Na rozdíl od nich na nás muži, všichni s plnovousy, hleděli s nedůvěrou. Po několika okamžicích se vypravili k našemu automobilu.

Nepříjemnou situaci jsme se snažili prolomit dotazem na Enesa Mujkanovića, zvaného Abu Omar Al Khadab, který se stal vůdcem skupiny v Gornja Maoča poté, co SFOR před dvěma lety zatkl Sabuhudina Fuljanina. S novým vůdcem se nám totiž podařilo, po dlouhých jednáních přes třetí osobu, domluvit jeho první interview pro veřejnost.

Po pouhém vyslovení Enesova jména se nás muži netrpělivě začali vyptávat, kdo jsme, odkud přicházíme a jak jsme vůbec přišli k Enesovi. Poté, co jsme odpověděli na všechny otázky, jeden z mužů zavolal mobilem Enese. Po krátkém hovoru s ním nám vysvětlil, že se Enes připravuje na modlidbu. Řekl jim, aby nás zatím provedli po vesnici. Tak jsme se vydali na obhlídku, sledováni množstvím zvědavých mužských pohledů.

Jedno z pravidel vahábitského způsobu života jsme pocítili i sami. Ihned na začátku našeho pobytu ve vesnici, když jednomu z nás veselou melodií zazvonil mobil. Naše průvodce to naštvalo a rozkázali nám, ať si ihned mobil vypneme, protože, jak říkají, v jejich vesnici žádný druh hudby ani zábavy není povolen. Přizpůsobili jsme se pravidlům vesnice Gornja Maoča a pokračovali v prohlídce.

Větší domy, škola, školka, obchod a mešita, které před pěti lety byly zbořeny a které dnešní obyvatelé obnovili, potvrzují, že život tady běží bez problémů. Jeden z průvodců nám vysvětluje, že se vesnice živí pěstováním drůbeže. Každé tři dny do Sarajeva a do ciziny odvezou tři tisíce kuřat a v poslední době pěstují také včely.

 

Že se tady přece jen nežije obyčejným vesnickým životem, ale na pokraji masochismu, jsme pochopili tehdy, když jsme viděli muže, jak starými sekyrami kácí obrovský strom, třebaže vlastní motorovou pilu. Dodatečný údiv vyvolal i oheň, který hořel v blízkosti dřevorubců, i když bylo ten den docela horko. Když jsme se ptali po vysvětlení, jeden z průvodců nám hrdě vysvětlil, že těžká práce usnadňuje cestu k Alláhovi.

Zapálili velký oheň ve velkém vedru, aby měli práci ještě těžší. Také nám pověděli, že po těžké práci muži drží půst, protože svým utrpením ukazují, jak milují Alláha. V tom momentě jednomu z našich průvodců zavibroval mobil. Byl to znak od Enesa, že nás očekává. Vydali jsme se vesnicí k jeho domu. Ve dvoře dvoupatrového domu nás za malým stolkem přivítal Enes, někdejší vyhazovač z vídeňského diskoklubu a jeho otec. Rozhovor běžel v nejlepším pořádku, dokud se neobjevil muž, který se představil jako Mirsad. Hrubě nás přerušil v rozhovoru s Enesem a zvýšeným tónem se zeptal, pro koho pracujeme. Po naší odpovědi, že pracujeme pro Večernji list, nám řekl, ať se ihned sebereme a odejdeme, nebo nám uříznou hlavy.

„Chorvati jsou nejhorší druh křižáků,“ rozčílil se Mirsad. „Jsou to zaprodané duše a je potřeba je vymlátit. Až se Alláhova armáda vydá z Bosny na Řím, projdeme i Chorvatskem a pak Chorvaté pocítí Alláhovou moc. V Bosně jste zabíjeli muslimy a dnes do Iráku posílají žoldáky, aby zabíjeli bratry muslimy. Určitě vás poslali Američané, abyste nás špehovali“.

 

autor reportáže je chorvatský novinář libanonského původu Hassan Haidar Diab

reportáž je ze září roku 2005

z chorvatšitny pro Eurabia.cz přeložil Andrija Mrakovčić

Utrpením k Alláhovi

Vzpírání se modernímu způsobu života

6477 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683