"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Islám zevnitř (1) Myslící muslimové jsou po přečtení koránu zděšeni

Autor: Eva Polanská | Publikováno: 9.1.2008 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Na kritiku islámu nemuslimy existují pohodlné nálepky omylu, nepochopení, neznalosti a neopodstatněné nevraživosti. Nevíme, neznáme, nejsme schopni ocenit svatost, krásu a neomylnost islámu a pravda je, že jsme islám plně neprožili. Nechme tedy mluvit ty zkušené, ty, kteří se do té víry narodili nebo ji přijali za svou. Nechme se vyjádřit ty, kteří se vydali na cestu poznání a ocitli se na rozcestí: muslimské odpadlíky. 

Zdrojem následujících textů je webová stránka Apostates of Islam, která slouží jako zpovědnice ex-muslimů. Zde se mohou v bezpečí svěřit a najít pochopení, které jim chybí v jejich sociálním kruhu. Dozvíme se, jak prožívali islám a proč ho nakonec opustili. Seznámíme se s islámem z pramenů jejich zkušeností. Bude pro nás překvapením, že právě muslimové o islámu mnoho podstatného nevědí. 

Fatima, Maroko / ateistka 

Kdybych věřila v Boha a Satana, byla bych si jistá, že islám je náboženství Satana a muslimové jsou jeho uctívači. Muslimové samozřejmě nejsou přirozeně zlí. Mnozí moji přátelé se ještě považují za muslimy, protože spojují náboženství se svými kulturními kořeny. Bohužel vůbec nemají pojem, o čem to náboženství opravdu je a pravděpodobně se to nikdy nedozví, protože do mešity nechodí a korán nečtou. Koneckonců jsou vlastně apostaté (odpadlíci, pozn. redakce) jako já. Jenom se prostě za ně nepovažují – buď ze samolibosti nebo z nezájmu. 

Co mě děsí, není množství skoro-muslimů, ale množství ryzích muslimů. To jsou ti, kteří mohou způsobit mnoho škody. Opustila jsem islám, když jsem slyšela několik z nich mluvit na konferenci CAIRu. Zděsili mě svou nenávistí a bigotností. Šla jsem rovnou domů a hledala náboženské mínění za jejich slovy. Byla jsem šokována, když jsem shledala, že právě tito nenavistí naplnění štváči jsou následovníci islámu, ne já. Takže nyní jsem apostatka. Omlouvám se, ale nedám vám svou adresu. Můj muž čte můj e-mail a ještě není osvícený. 

Fars, Írán / křesťanka 

Opustila jsem islám z různých důvodů. Původně proto, že mě babička poslala k mulláhovi, abych se naučila islámské modlitby. Učil mě to v arabštině, které jsem jako Peršanka nerozuměla ani slovo. Když jsem se mulláha zeptala, co to vlastně znamenalo a co jsem to vlastně říkala, řekl mi, že není důležité, abych to věděla, důležité je, abych to říkala z celého srdce. Říkat co z celého srdce? Pak si stěžoval babičce, že jsem na děvče příliš ptavá a že by mi měla domluvit. 

Původně jsem opustila islám, protože jsem ani nedostala příležitost mu porozumět, což je bohužel případ většiny Peršanů. To byl první důvod. Později, když jsem si konečně koupila anglický překlad koránu, byla jsem zhnusena. Není divu, že mulláh nechtěl, abych se dozvěděla, co to všechno znamenalo! Když jsem pak četla různé pasáže v angličtině své matce, byla šokována. “To přece není možné!” Nemohla tomu věřit a to byla muslimkou celý život a nikdy se nedozvěděla, co korán vlastně říká. Ona i má sestra také opustily islám. 

Je to tragické dědictví zvláště v Íránu, kterému byl islám vnucen Araby. To proto jsou vzdělaní univezitní studenti vzbouřeni, protože si konečně uvědomují, co vlastně islám znamená a co říká. 

Islám je při nejlepším náboženstvím šovinismu. Při nejhorším kombinuje své doktríny, velebení násilí a pomsty a misogynní tendence svých následovníků, aby ze všeho udělal jedno z nejnebezpečnějších náboženství, které člověk kdy stvořil. Opusťte jej teď! 

Nemám zájem přetahovat někoho ke křesťanství, protože to je osobní výběr a musí přijít až po dlouhém zkoumání, ale určitě je lepší i nebýt uvázán k žádnému náboženství, než být součástí islámu. Mír s vámi. 

Manikfan, Maledivy / ateista 

Narodil jsem se na Maledivách, kde jsou všichni občané nuceni přistoupit k islámu, aby se udržel tzv. stoprocentní muslimský charakter země. Byl jsem pomateny tím, co mi rodiče říkali a v ranném dětství jsem neměl důvod pochybovat o pravdě islámu. Chvíle pravdy přišla, když jsem byl v sedmé třídě, dostal jsem anglický překlad koránu a přečetl si jej s vysokým očekáváním nekonečné moudrosti. Ale v knize jsem viděl jen nesouvislosti a hlouposti. Potom jsem se věnoval systematickému studiu všeho dostupného materiálu o Mohamedovi a islámu a ověřil si, že to náboženství je nejen hloupé, ale nebezpečně hloupé. 

Na Maledivách je nebezpečné dát někomu vědět, že nejste muslim. Před několika lety byla skupina mužů a žen, kteří se stali křesťany, uvězněna na samotkách, dokud se nevrátili k islámu. Z toho důvodu musím zvenčí vypadat jako muslim, pokud jsem na Maledivách. 

Sinbad, Indie/ křesťan 

Jen když jsem si skutečně přečetl korán v angličtině, tak jsem si uvědomil, co v té knize vlastně je. Zkusil jsem číst jiné překlady v arabském textu, ale shledával jsem to těžké kvůli omezením, které kladly na čtenáře. Zdá se mi, že části koránu byly kopírované z bible a mnoho veršů opakuje pořád ta samá poselství. Samozřejmě jsem prošel celým procesem výuky islámu a všemi těmi “musíš” a “nesmíš”, pořád jsem se snažil je dodržovat a stale s nimi zápasil, jakobych nesl na zádech velkou zátěž, jakobych byl ve vězení. Když jsem odešel, cítil jsem se jako propuštěný z vězení. 

Raja Wahid, Pákistán / ateista 

Byl jsem fanatickým věřícím po celý život. Před dvěma lety jsem riskoval kritické studium islámu včetně hlubšího studia jeho vzniku. Shledal jsem, že právě ty hodnoty, ktere muslimové považují za reprezentaci islámu, byly porušeny samotným Mohamedem. Projevil se jako podvodník, kterému se vydařila smyšlenka. 

Dawood, Jižní Afrika / ateista 

Opustil jsem islám, když jsem objevil všechny ty hnusné, kruté a nelidské činy proroka Mohameda. Nechci být součástí náboženství, které schvaluje a podporuje takovou nesnášenlivost a krutost k ostatním. 

Mounif, Maroko / křesťan 

Můj otec byl a stále ještě je imámem v mešitě. Měl jsem mnoho otázek a nebyla na ně odpověď. 

Truth Seeker, Maroko / žádné náboženství 

Jsem devatenáctiletý student žijící v Londýně. Narodil jsem se a byl jsem vychován jako muslim. Asi před dvěma lety jsem začal pochybovat o islámu. Debatoval jsem s některými ateistickými přateli. (Ateisté jsou lidé, o kterých mi od malička říkali, že jsou ignorantní káfír, sionisté atd. a já jsem shledal pravý opak.) Byli to inteligentní, vzdělaní lidé a v mnoha případech věděli o islámu více, než já. 

Ale abych nebyl zdlouhavý - strávil jsem pak dlouhé měsíce čtením a zkoumáním problematiky Boha, Alláha, koránu, Mohameda apod. Snažil jsem se být tak objektivní, jak jen mohu, abych našel pravdu. 

Nevyhnutelně jsem dospěl k názoru, že islám a korán jsou vlastně hromada smetí. A že jsem byl nahnán do víry v Alláha a do celoživotního strachu z něho, aniž by mi kdy byla dána možnost výběru nebo alespoň prostor k přemýšlení. A k tomu, že korán vůbec není zázračný. Seznam by se mohl prodloužit do nekonečna… Bylo to pro mne těžké rozhodnutí, když jsem věděl, že všechny ty roky náboženské výchovy nebyly nic než úplná ztráta času, ale věřím, že jsem se rozhodl správně. 

Také jsem se rozhodl, že si to nechám pro sebe. Nestojí za to ztratit všechny přátele a rodinu kvůli náboženství. Přesto však jsem si musel nějak odlehčit a proto jsem to uveřejnil zde. 

příště: Zkušenosti konvertitů 

Z angličtiny přeložila Eva Polanská, spolupracovnice redakce, žijící v Kanadě

5221 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismusNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ...

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omylu

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Podříznu tě! „Mašínové si zaslouží úctu,“ uvedl expert. Zabíjeli, ale... A pak se děly věci
Články autora
Průzkum
Má policie zveřejňovat národnost pachatelů? Německý zemský ministr vnitra Reul chce napříště zveřejňovat národnost a stát. příslušnost podezřelých a pachatelů. Souhlasíte?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď