"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Arabské země se obávají šíitů

Autor: Karel Orlík | Publikováno: 7.12.2007 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Muslimové šíitského směru dělají starosti těm islámským zemím, které mají sunnitskou vládu. Šíité začali svou „kariéru“ vraždami a ukázali tím muslimům, jak se dají „řešit problémy.“

V Íránu jich je až 90 %, v Bahrajnu 75 %, v Iráku až 65 % a v Libanonu 32 %. V Kuvajtu jich žije 30 %, ve Sjednocených arabských emirátech 16 % a v jednadvacetimilionové Saúdské Arábii jich jsou 3 miliony. Také v Jemenu jich je značný počet. Není pochyb o tom, že se je snaží Írán zneužít k prosazení svých zájmů.

V prosinci 2004 varoval jordánský král Abdulláh II. před „šíitským půlměsícem“. Egyptský prezident Hosní Mubarak prohlásil v dubnu 2006: „Šíité jsou vždy loajální k Íránu a ne k zemi kde žijí.“

(Dispatch from Jerusalem, 9-10/07, ko)

 

Muslim hodnotí Arafata a spol.  

Muslim Naif Abu Ramadan, který žil 7 let v USA, prohlásil o Arafatovi a o jeho lidech z Tuniska:

„To jsou všechno zloději, vrazi, lháři a bastardi. Když byli v Gaze Izraelci, měli jsme práci, jídlo i svobodu. Arabové nenávidí své bratry. Kdyby dnes byly volby a mohli jsme se rozhodovat mezi Fatáhem, Hamasem, Egyptem, Jordánskem a Izraelem, 99 % obyvatel by volilo vládu Izraelců.“

(Slovo z Jeruzaléma, 9-10/07)

 

Dopis 34 evangelikálů Bushovi 

27. července 2007 podepsalo 34 amerických křesťanů, zástupců univerzit, křesťanských institucí a kazatelů dopis americkému prezidentu Bushovi. V dopise vyjadřují podporu řešení arabsko-židovského konfliktu vytvořením dvou států. Signatáři se dopustili minimálně dvou velkých chyb, když napsali, že:

1) „Historická poctivost nás nutí uznat, že Izraelci i Palestinci mají tisíciletá legitimní práva na tuto zemi.“

2) „Jak Izraelci, tak i Palestinci se dopouštějí vzájemných násilností a nespravedlností.“

Není pravda, že Palestinci mají tisícileté právo na zemi. Prokázat lze pouze téměř 3500 let nepřetržité izraelské přítomnosti v zemi. Arabové vtrhli do země v roce 637 a mohli se pochlubit nadvládou v zemi 434 let. Pak jejich vládu nahradili v 1071 turko-tatarští Seldžukové, jejichž přínos zemi byl ještě menší, než přínos Arabů.

Pojem „Palestinci“ není starý tisíce let. Arabové ho do roku 1967 nepoužívali. Do vzniku státu Izrael se tento pojem vztahoval rovněž na židovské obyvatele v zemi. Dnešní deník The Jerusalem Post se jmenoval The Palestine Post, dnešní Israel Electric Company se jmenovala Palestine Electric Company a Izraelská filharmonie se jmenovala Palestinian Philharmonic.

Dávat do jednoho pytle arabský terorismus s izraelským násilím je zlomyslné zkreslení skutečnosti. Arabové začali s násilím již v roce 1920! Ojedinělé násilí z řad Izraelců nebylo nikdy posvěceno izraelskou vládou (např. Stern nebo Baruch Goldstein) a jejich aktivisté nebyli nikdy oslavováni jako národní hrdinové. Izraelské učebnice neobsahují nenávistné výpady proti Arabům a nevyzývají k násilí. Ale arabský terorismus je dodnes oficiálním prostředkem k dosažení politických cílů a nebyl dosud z Palestinské charty odstraněn, přestože se k tomu Arabové před světem zavázali již mnohokrát. Izraelci se ve školách neučí, že Arabové jsou potomci opic a v synagogách se nevyzývá k vraždění palestinských Arabů. Policista, který zastřelí v sebeobraně lupiče v bance, nestojí s ním v jedné morální linii.

Politik se nemusí orientovat v náboženství, církevní představitelé ano. Ti druzí by měli respektovat Boží rozhodnutí, kterým přisoudil izraelskou zemi navždy lidu Izraele. Islám povstal jako vědomý protivník Boha židů a křesťanů. Jestliže se přidávají někteří křesťané v propagandě na stranu islámu, pak se klaní Alláhovi.

(ko, 27.11.07) 

 

Jako na houpačce

Každý politik je jen člověk a má proto právo „se beztrestně mýlit“. Kdo však posoudí, co je „mýlka“ a co už politika typu „kam vítr tam plášť“? Ariel Šaron byl nekompromisním zastáncem osídlovací strategie, aby nakonec otočil a přikázal násilím vystěhovat Židy z Gazy.

Jeho žák, Ehud Olmert, provedl podobný manévr. Na tiskové konferenci v Paříži 14.června 2006 prohlásil po setkání s tehdejším francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem:

„Jako premiér Izraele nikdy nepřistoupím na kompromis ve věci plné kontroly nad Chrámovou horou. A nejen nad Chrámovou horou, ale také nad Starým městem, Olivetskou horou a všemi místy, která jsou neoddělitelně spjatá s židovskou historií.“

Před odjezdem do Annapolis byl podle médií „ochoten“ diskutovat o rozdělení Jeruzaléma, aby opět v USA prohlásil, že „izraelská suverenita nad Chrámovou horou je mimo diskusi“.

Jen další jednání ukáží, jakou váhu mají premiérova slova. Nakolik mohou izraelští voliči věřit jeho slibům a naopak, nakolik si Olmert váží důvěry voličů. K velkému optimismu není moc důvodů. Olmert si je dobře vědom blížícího se konce své politické kariéry a můžeme proto očekávat nějaké to „salto mortale“, nemá už co ztratit, o morální kredit přišel už dávno. Věřící Izraelci jsou za protesty zavírání, arabští teroristé propouštěni na svobodu atd.

O „mírové atmosféře“ napovídá fakt, že ministr zahraničí Saúdské Arábie Saud al-Faisal odmítl podat ruku Olmertovi. A nebyl sám. Ministryně zahraničí Izraele Cipi Livniová také „nechápe“, proč ji nikdo z arabských delegátů nechce podat ruku a odmítá být viděn v rozhovoru s ní. Připadá si jako vyvrhel nebo vyděděnec (paria). Jediný, kdo se s ní setkal, byl jordánský ministr zahraničí Salaheddin al-Bashir.

Z arabských zemí jsou v Annapolis zastoupeny Alžírsko, Bahrajn, Egypt, Jordánsko, Libanon, Mauritánie, Maroko, Omán, Katar, Saúdská Arábie, Súdán, Sýrie, Tunisko, Sjednocené arabské emiráty a Jemen. Z muslimských nearabských zemí to jsou Indonésie, Malajsie, Pákistán a Turecko.

(ko, 29.11.07)  

 

„Moudro“ britského poslance

Poslanec labouristů Mike Gapes (55) přirovnal ve své „moudrosti“ izraelsko-arabský konflikt k severoirskému konfliktu. Poněvadž žije v Británii, je přímo u zdroje a musí být tudiž informovaný. Proto přichází v úvahu druhá pravděpodobnost: jde o zlomyslnost.

- Irské republikánské armádě (IRA) šlo o sjednocení s Irskem, ne o o nahrazení Anglie Irskem; Hamás se netají plánem obsadit celé území Izraele;

- IRA sice také Brity nenáviděla a zabíjela nevinné, ale nikdy nezpochybňovala legitimitu britských států;

- vůdcové IRA nepronášeli nenávistné projevy, ve kterých by se zapřísahali, že přijde den, kdy Anglie přestane existovat;

- teroristé IRA často předem varovali, než odpálili nálož; jejich duchovní představitelé nekázali kult smrti a nenaváděli k sebevražedným útokům;

- severoirský konflikt nebyl náboženským, nýbrž politickým konfliktem; arabská propaganda sice tvrdí od roku 1967, že spor je veden o území, ale navzdory ochotě Izraele vzdát se 95 % sporného území, arabský terorismus neskončil;

- Arabové před odpálením nálože nekřičí „Za svobodu Náblusu“, ale „Allahu akbar“, tj „Alláh je největší“;

(Nachrichten aus Israel, Ch, 11/07, Herb Keinon, ko)     

4402 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Jsou imigranti hybridní zbraní? Litevská ministryně vnitra Bilotaiteová varovala, že imigranti jsou hybridní zbraní. EK přitakala.
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď