"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Counterjihad Brussels 2007: Zpráva o stavu Finska

Autor: Anonym | Publikováno: 23.11.2007 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Vnější pozorovatel by mohl imigrační politiku finské vlády definovat jako tajemnou hádanku či záhadu. Zatímco sociální demokraté z ostatních členských zemí EU jsou čistě pro multikulturní počínání, imigrace do Finska pod vládou SPD za poslední dekádu zůstala znatelně nízká. A s vítězstvím konzervativní Národní koalice a Strany středu na počátku tohoto roku nevykazuje už vůbec žádné známky růstu.

Abychom přidali další dílek do finské mozaiky, jen minulý týden řekl Lauri Ihalainen předseda největšího finského odborového svazu SAK, že „imigrace není odpověď na nedostatek pracovních sil, protože ačkoli cizí pracovníci mohou být dočasnou výpomocí, nevyřeší základní problém“. Ačkoli původně myslel, že práce by byla nejlepším způsobem, jako integrovat přistěhovalce do společnosti, proces nebyl bez problémů. Připomněl, že zatímco průměrná nezaměstnanost ve Finsku dosahuje sedmi procent, číslo u imigrantů je 25 %.

Co se týče Turecka, všichni finští europoslanci věří, že by se nemělo nijak zasahovat do stávajících kritérii EU ohledně rozšiřování. Ale tím finský rébus nekončí. Pokračuje tím, že nejpozitivnější postoje ohledně členství Turecka v EU zastávají zelení, konzervativci, centristé stejně jako sociální demokraté.

Počátkem roku mne Dr. Daniel Pipes, zakladatel a ředitel Middle East Forum pozval do Kodaně, abych se účastnil převzetí ceny dánskou svobodnou novinářskou společností a jeho historického proslovu k přítomným lidem v oné přeplněné hale.

Důvod, proč o tom mluvím, je ten, že po oné události jsem byl často tázán: “Jak je možné, že Finsko tolik vzdoruje otevřené imigrační politice, která přitom převažuje v obou skandinávských zemích i jinde v Evropě?”

Je-li v této desetiminutové přednášce něco, co má cenu si zapamatovat, pak je to toto: kulturní identita. Finové ji neztratili, alespoň prozatím ne. V současné době zůstává finská společnost rezistentní vůči tlakům politické korektnosti, která vidí národní pýchu a kulturní dědictví negativně. Silný smysl Finů pro kulturní identitu jde napříč stranickými liniemi a zatímco mnozí z levice by si přáli vstrčit Finsko bez rozmyslu do stejné míry multikulturalismu, jaký zakouší zbytek Skandinávie, stali by se ve skutečnosti v ten okamžik okrajovou frakcí.

Jeden z hlavních důvodů pro tento silný smysl Finů pro kulturní identitu je jejich jazyk, který je, mimo Finsko a Estonsko, jedinečný a neznámý. Během divoké opozice při rusifikaci finské společnosti se ve Finech usadil velmi hrdý postoj na jejich jazykové a kulturní dědictví.

Další důvod je ten, že v posledních válkách Finsko bojovalo proti bývalému Sovětskému svazu, kdy se nebezpečně přiblížila možnost konce suverenity země. Tato realita nebyla do dnešních dnů ve finské společnosti zapomenuta. Může to být vidět na tom, jak Finsko slaví svůj den nezávislosti, který je tak trochu dnem vzpomínání na přežití druhé světové války, kdy byla země bita, ale ne poražena.

Přenesme se do současnosti. Zatímco finský jazyk může napomáhat udržování finské kultury a identity, je to na druhou stranu dvojsečný meč. Přestože je mnoho Finů v angličtině zběhlých, jejich rodný jazyk pomáhá udržet mnoho lidí ve společnosti v zajetí finských médií, které jsou z větší části velmi levicově zaměřené, proarabské a propalestinské a stavějí na piedestal jak OSN, tak Brusel.

Během druhé světové války byla finská státní televize YLE obsazena marxisty a leninisty a byla používána KGB jako možné místo pro propagandu, kterou chtěli šířit na Západ. Stejná organizace nyní slouží jako ochotná platforma pro podobnou propagandu vytvářenou Bruselem. To je samozřejmě velice jednoduché díky nařízením a direktivám EU – speciálně těm, které se týkají islámu a imigrace. A tak se bez velkého odporu šíří finskými médii.

Mnoho z finské minulosti se odráží v současné imigrační politice, například v zákonech. Ty jeden čas povolovaly dvojí občanství, byly ale změněny po roce 1989. V ten čas se Finsko obávalo, že by bylo zaplaveno ruskými imigranty. Od chvíle, kdy se země připojila k EU, se zákony nijak nezměnily, dvojí občanství bylo opět zakázáno.

Od té doby, co se Finsko připojilo k EU, což se stalo těsným rozdílem při veřejném referendu (49 / 51 %), došlo také k ohromné změně v tom, jak Finsko nahlíží na sebe samo a na svoji roli v Evropě. Před připojením byla finská neutralita, doprovázená silným svazkem s OSN, vnímána jako prostředek, jak získat a udržet bezpečnost země. Od vstupu do EU se nyní různé politické strany dívají na EU jako na ochránce finské bezpečnosti.

Když se podíváme na statistiky toho, jak jednotlivé země EU aktuálně naplňují bruselské direktivy, Finsko je vždy na vrcholu nebo blízko němu. Možná je tento fenomén ozvukem  minulosti, kdy bylo Finsko vazalem Švédska a pak vévodstvím carského Ruska. Ale ať je důvod jakýkoli, Finsko je horlivým členem EU, ochotným a připraveným sloužit.

Co chci zde ukázat, je to, že ačkoli Finsko zdánlivě postrádá otevřenou imigrační politiku, se kterou se zabývají ostatní členské země, existují nebezpečné signály, které naznačují, že by se snad, když by na to přišlo, mohlo pokusit napodobit imigrační politiku svých sousedů.

Zřejmě také drsné podnebí a ještě drsnější jazyk mohou být jedním z faktorů, proč počet muslimských přistěhovalců (v současné době 30 tisíc) je ve Finsku relativně malý, s tím, že většina z nich žije v hlavním městě Helsinkách. Podle nejznámějšího finského konvertity k islámu Abdulláha (Risto) Tammi, bývalého nacisty, komunisty a nyní lídra vůbec první Finské islámské strany, je tu však okolo 55 tisíc muslimů. Je to ale pouze předstírané a falešné tvrzení. Jako bychom neznali islamisty, s jejich oblibou ve lži a překrucování pravdy.

Navzdory relativně malému počtu muslimů nebyla však reakce finských politiků a médií na incident s dánskými karikaturami v roce 2005 nijak skoupá na nejrůznější úděsnosti. Ani jedno z hlavních zpravodajských médií se nepostavilo za Jyllands-Posten, jen malý kulturní magazín Kaltio, publikující alternativní komiksy zobrazil ostýchavost finských médií tváří v tvář netolerantnímu islámu.

Šéfredaktor tohoto magazínu byl propuštěn, když odmítl karikatury odstranit a vydat omluvu. Napříč politickým spektrem najednou finská morální odvaha, která zahnala sovětského medvěda, zmizela. Ve vzduchu byl appeasement. Politici ze všech stran volali po omezení, premiér Matti Vanhanen vycestoval dokonce do zahraničí s omluvou za publikování obávaných karikatur na webových stránkách jedné finské nacionální skupiny.

V úvodním sloupku charakterizoval šéfredaktor listu Helsingin Sanomat, Janne Virkkunen, publikování karikatury listu Jyllands-Posten jako špatnou novinařinu. Ve vší poctivosti, celkové reakce finských médií mi připomínají způsob, jakým mne můj pes zdraví u dveří – kompletně převalený na záda, se všemi čtyřmi packami vzhůru.

Na závěr – můj názor je, že Finsko dnes připomíná Evropu padesátých let, dobu, kdy kulturní identita byla silnější než dnes a národní dědictví bylo nahlíženo jako něco, s čím by se nemělo kupčit. Jak se Finsko zachová v několika příštích desetiletích, může být indikátorem toho, jak daleko evropské počínání aktuálně zašlo. Tak tedy doufejme, že Evropa konečně najde něco z finské odvahu, která porazila Sověty, a pomůže ochránit evropskou kulturní identitu.

Děkuji za pozornost. 

18. října 2007, Brusel

4619 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Finská poslankyně EP: EU jedná s Británií jako s vazalem. Postoj Británie by měl inspirovat další země k odchodu z EU! Expremiér: Musíme mít odvahu si přiznat, že máme problém s islámem!Rakouská armáda vyhodila vojenského imámaMuslimka na nádraží v Lyonu hrozila bombouProč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

V polovině případů v České republice zločinci za znásilnění a sexuální delikty odejdou od soudu pouze s podmínkou, a to dokonce i v případě sexuálního zneužívání dětí! Marine Le Pen odmítá nový migrační pakt EU jako ‚sebevraždu Evropy‘

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Covid? Říkal jsem to. Ivan David nenese dobré zprávy. Prymula? Ne zločin, chyba. A značí...Prymula byl symbol, teď už Babiš jen minimalizuje škody. Krizové řízení ale dnes moc nepředvedl, kroutí hlavou politolog
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď