"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Abdul Karim, politický vězeň islámu

Autor: Eva Polanská | Publikováno: 2.11.2007 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Bývalý student Univezity Al-Azhar, Abdul Karim, mladý egyptský blogger, kterého jsme zde představili v článku “Kolik stojí svoboda projevu”, měl konečně příležitost uveřejnit své zážitky z egyptského vězení, kde si odpykává čtyřletý trest za urážku islámu ve společnosti odsouzenců na smrt a kriminálních živlů.

Až dosud neměl přístup k psacímu náčiní a pokud chtěl poslat dopis, musel ho diktovat. Situace se nyní pro něj zlepšila, ale jeho korespondence je stále cenzurována. V dopise uveřejněném na www.freekareem.org po úvodu píše:

Ještě si jasně vzpomínám na ten den, 22. února, kdy jsem se duševně připravoval na rozsudek. Výška trestu mě tehdy neznepokojovala. Byl jsem zaneprázdněn historickým významem toho data. Ten samý den před šedesáti čtyřmi lety – 22. února 1943 – odsoudil vojenský soud v Německu, vedený rasistickým soudcem, k smrti tři studenty Mnichovske univerzity. Byli to sourozenci Sylvia a Hans Schollovi a jejich přítel Christof Probst. Soud je potrestal, protože se odvážili nenásilně postavit nacistickému režimu. Tito lidé založili odbojové hnutí, které nazvali Hnutí bílé růže. Jejich aktivita spočívala v popisování zdí po nocích a psaní a distribuci letáků upozorňujících na nelidské zločiny režimu proti etnickým a náboženským minoritám v Německu.

O šedesát čtyři let později mne tyranský soudce v Egyptě na pohnutku Univezity Al-Azhar odsoudil na čtyři roky vězení, protože jsem využil své právo svobody projevu na internetu. Universita Al-Azhar mi vrátila svobodu tím, že mě vyloučila ze svého středu a za tu svobodu stále ještě platím.

Nechci se přirovnávat k těm statečným hrdinům; chci se zde pouze soustředit na historickou časovou shodu. Můj blogující přítel Shahinaz mi napsal, že “týrání a diktátoři jsou stejní v každém místě a každém čase”. Já se však zabývám rolí univerzity v obou případech. Tehdy Mnichovská univerzita převzala iniciativu k vyloučení oněch tří studentů a předala je Gestapu. Nyní Univerzita Al-Azhar převzala iniciativu k mému vyloučení a informovala žalobce. Nemám další komentář!

Každé ráno se ve mně probouzí nutnost přemýšlet nad svou současnou situací, jako kdybych ji zrovna čerstvě objevil. Kladu si nesčetně otázek v naději, že se mi podaří upřesnit svou nynější pozici. Jsem zavřený mezi nebezpečnými zločinci. Jeden čas jsem se rozhodl, že opustím logické myšlení a pokusím se najít vysvětlení založené na převládajících zděděných pojmech.

Shledal jsem, že obvinění proti mně, bez ohledu na jejich legální mínění, mohou být rozdělena na dvě části:

První je souhrná část obsahující vykonávání mého práva svobodného projevu v nesvobodném prostředí a odvážení se překračovat sociální, politické a náboženské limity.

Druhá část, která je podrobná, se může shrnout do následujících bodů:

1) Mé absolutní odvržení násilí, zvláště toho, které se skrývá pod náboženskými pokličkami a je ospravedlňováno texty koránu, které během času ztratily hodnotu.

2) Užívání mysli k analýze neviditelných a nedokazatelných faktů pramenících ze zděděných náboženských pověr.

3) Mé odmítnutí být zařazován do něčeho, co mi bylo vnuceno, protože jsem se rozhodl, že nepřijmu, co mé cítění nevyjadřuje.

4) Naivně jsem si myslel, že žiji v demokratické, volné atmosféře a mohu tedy užívat svá občanská práva, včetně absolutního práva svobody projevu. Neuvědomil jsem si to, že žiji v područí represivního režimu, který pronásleduje lidi odlišných názorů.

5) Držel jsem se upřímnosti a průhlednosti. I když jsem mohl, neschovával jsem se za falešné jméno. Při vyšetřování disciplinární radou Univerzity Al-Azhar a veřejným žalobcem to vyšlo najevo. Myslím si, že to je ten pravý důvod všeho, co se mi dosud stalo.

[…]

Nevím, jak oslovit Univezitu Al-Azhar, která mne poslala do vězení, tyranské soudce, kteří mě odsoudili a vedení represivního režimu, které nám nedovoluje dýchat. To nejlepší poselství, které jim mohu doručit, je citace Sofie Schollové, která byla stejného věku jako já, když ji odváděli na popravu. Řekla soudci, který ji odsoudil k smrti: “Jednoho dne budete na mém místě!” A to se stalo.

Nepřátelům svobody, tyranům, hlavám náboženských institucí, úředníkům vládnoucího režimu a jejich podpůrcům, řeknu toto:

“Hnojiště dějin vás brzo bude plné. Budoucí generace s vámi nebudou mít slitování. Budou dělat, co nyní dělám já. Budou vás proklínat. Buďte ujištěni, že nad vámi nikdo slzu neuroní, protože si to nezasloužíte. Budoucnost je naše. Nevadí, jak tyranští jste ve svých pokusech umlčet nás a zastavit naše názory. Měli byste si uvědomit naše oživení, protože vaše dny jsou spočítané. Vaše temná noc končí. Náš úsvit přijde velmi brzo. Zítřek je náš.”

Abdel Kareem Nabil Soliman
***

Výběr z dopisů, uveřejněných na www.freekareem.org:

 

Karime, zdravím tě. Jsi Socrates, jsi Voltaire, jsi Zakari Al-Mari a jsi Omar Khayyam naší doby. Kritizoval jsi islám, oni útočí. Karime, poslouchej mne. Četl jsem svatou knihu sepsanou Bohem. Když vidím něco nemravného, nelidského, barbarského, nešetřím kritikou. Pro mne je rozum nad zjevením. Všechny svaté texty jsou prací lidí a šikovně umístěné do božích úst. Buď odvážný. Jsme zde, abychom tě dostali z vězení.
Halm Kazi, Bangladéš

***

Akhooya Karime,
doufám, že tě můj vzkaz najde v dobrém zdraví (i když asi ne). Dnes jsem se hádal s otcem kvůli náboženství a on mi řekl, že půjdu rovnou do pekla kvůli tomu, v co věřím. Řekl mi, že když nezměním názory, nebudu jeho synem. Vím, jak to bolí, když tě nechce člověk, kterého přese všechno miluješ. Já mám svého otce k smrti rád, ale když chce, abych si vybral mezi logikou a tím, co on si myslí, že je správné, vyberu si radši logiku. Ať Bůh rozhodne. Máš moji plnou podporu, každý den doufám, že získáš svobodu. Pokračuj v boji a úsilí bude žít.
Omar, USA

***

Drahý Karime,
od té doby, co jsem se o tobě dozvěděla, se nemohu vyhnout myšlence, že jsi stejně starý jako můj syn Martino a jak rozdílný je život, kterému musíš čelit. Každopádně jsem velmi pyšná na Martina a co o tobě mohu říci jiného, než že jsi veliký mladý muž. Když tě rodiče opustili, jednoduše si najdi jiné. V mém srdci jsi můj druhý krásný syn.
Simona Cassina, Itálie

***

Milý Karime,

posilam ti pozdravy z malé země v srdci Evropy. Před osmnácti lety celá má země byla jedním velkým vězením. A co se pak stalo? Zázrak! Naše země je teď svobodná. A to je tvá naděje: zázrak svobody a naší mezinárodní solidarity. Jsi hrdinou této bláznivé doby. Tvůj trest je nespravedlivý a nesmyslný, ale svobodný svět o tobě ví a to je velmi důležité pro tvé propuštění z vězení. Měj dobrou naději, jsme s tebou. Nejsi sám!!!
Lubomír Stejskal, Česká republika
***

I vy můžete napsat Karimovi přímo do vězení. Instrukce nalezente na výše uvedené webové stránce 

z angličtiny přeložila Eva Polanská, spolupracovnice redakce

4306 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Španělská levice nařizuje bojkot židů. Vzorem jsou nacisté a vše se maskuje za odpor k IzraeliFrancouzská politička: "Merkel dnes platí za otevření hranic"Šíření coronaviru uprchlíky české vládě nevadí, ale do českých občanů by klidně stříleliO NEOMARXISMU A FABIANISMU«Ty švédská děvko!» není rasistická nadávka?

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaPropaganda na výbornou: Jak to funguje u ČT

euPortal.cz

Pokrokové médium London Times objevuje, že ty trapné genderové role jsou formou extremismu ve stylu ISISZdražování masa se v EU chystá. Připravuje se Zelený úděl chudoby

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ParlamentniListy.cz

Mladí nás zachrání! Nora Fridrichová otevřeně o mladé generaci. Hutné čteníUkrajina: Majdan? Uniklé dokumenty ukazují, jak to bylo, píše Spencerová. Šokující čtení
Články autora
Průzkum
Má ČR přijmout 40 imigrantských "sirotků"? Na ministra Hamáčka činí aktivistky tlaky, aby přijal z Řecka 40 "osiřelých" imigrantských adolescentů. Má je přijmout?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď