"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Vražda ze cti, ženská obřízka a burka

Autor: David Prokop | Publikováno: 18.9.2007 | Rubrika: Multikulturalismus
Ilustrace

Jako pilného diváka BBC World mě v posledních měsících zaujalo několik velmi znepokojujících reportáží o muslimské komunitě v Británii a nejen tam. Nemám na mysli "jen" všechny ty informace o teroristických útocích.

V minulých dnech londýnská policie vypsala odměnu v řádu desítek tisíců liber pro toho, kdo jako první oznámí případ ženské obřízky ve Velké Británii. Ačkoli má britská policie množství indicií o tom, že tento znetvořující a zdraví velmi nebezpečný zákrok, který je vykonáván často i na velmi malých holčičkách, není vůbec ojedinělý, zatím nedokázala prokázat ani jeden případ! Muslimská komunita je tak uzavřená, že se to prostě nedaří.

Nedávno se v Londýně (a samozřejmě nejen tam) objevil znovu případ tzv. vraždy ze cti. Vražda ze cti je vražda, kterou vykoná příbuzný (zpravidla otec nebo bratr) na dívce, která nějak pošpiní "čest" rodiny. Třeba tím, že má styk s mužem před sňatkem, čímž se nerozumí jen styk sexuální, ale i třeba zcela nevinná schůzka, kterou ovšem nepovolil otec. Poslední případ si vysloužil mediální pozornost díky tomu, že dívka byla otcem při prvním útoku jen těžce zraněna a než byla později "dobita", stačila nahrát záznam, ve kterém věc vylíčila a prosila o pomoc.

Vynořily se také velmi zajímavé statistické informace o tom, že devět z desíti (sic!) britských imámů (tj. islámských duchovních) pobývá v Británii méně než 10 let a zároveň jim jejich ubohá znalost angličtiny znemožňuje žít jinde, než ve své uzavřené komunitě. Dokáži si ale představit, že za peníze britských daňových poplatníků agitují proti britskému způsobu života.

Neméně zajímavý byl i případ muslimské učitelky jazyků na základní škole, která se cítila dotčená tím, že ji propustili, protože odmítala děti učit jinak, než celá oblečená v burce, tedy i s kompletně zakrytým obličejem. Což je pochopitelně velká překážka pro komunikaci, zejména s menšími dětmi.

Ještě v roce 2005, kdy jsem se obával, jestli se při teroristickém útoku v Londýně něco nestalo mému kamarádovi, který tam tehdy sbíral životní zkušenosti, jsem považoval různé zvěsti o nebezpečné uzavřenosti některých muslimských komunit za přehnané. Dnes to již za přehnané rozhodně nepovažuji a domnívám se, že je v zájmu nás všech, i většiny "normálních" muslimů, tvrdě a rychle jednat.

Všichni, kdo chtějí žít v našich zeměpisných šířkách, musí bezpodmínečně uznat naše standardy, stejně jako my uznáváme standardy, které panují v jiných zemích. Je také v našem výsostném zájmu podporovat ty muslimské vůdce, kteří ve vlastních zemích bojují s psychopatickými radikály, jako je například generál Mušaraf v Pákistánu, který nedávno s potřebnou rozhodností zlikvidoval hnízdo fanatiků v tzv. Červené mešitě v Islámábádu.

Vážím si jiných kultur, nejsem žádný rasista, ani xenofob. Ovšem bez vzájemného respektu k nějakému civilizačně-kulturnímu minimu opravdu nelze koexistovat. 

prokop.blog.iDNES.cz

publikováno s laskavým svolením autora

11448 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Proč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?Ázerbájdžáncům proti arménským křesťanům nepomohly ani dodávky zbraní z Izraele a TureckaSyrský uprchlík a stoupenec teroristů opět vraždil v NěmeckuSchwarzenberg: "Řveme, jako by nám uprchlíci řezali krky!"Erdogan: Macron chce zastrašit muslimy!!

ePortal.cz

Koronavirus v přímém přenosuPokud diskreditace kohokoli, kdo bezvýhradně nesouhlasí s rozhodnutími Prymuly, Hamáčka či Babiše, měla být cílem celé policejní akce, pak se nelze vyhnout spekulacím o vyprovokování střetů policií

euPortal.cz

Závěť marxisty: Františkova nová encyklika. Bratrství více než Kristus? Hřích a trest zrušen. Modlitba, víra a svátosti? Do šrotu! Vivat Francouzská revoluce. Nejhorší papež historieSkandál v USA: Proč je zde ticho po pěšině? Biden je na záběrech zachycený s prostitutkami uprostřed sexuálních a drogových orgií

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Ekonom Kohout: Žádné životy nezachráníte. Odepíšeme několik let. Covid? Řekněte lidem pravduŠok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď