"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Skoro polovinu britských mešit ovládá Tálibán

Autor: Viktor Svoboda | Publikováno: 14.9.2007 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Takřka polovina britských mešit je pod kontrolou konzervativní islámské sekty, jejíž vůdčí kazatel nenávidí západní hodnoty, a vyzval muslimy, aby "prolévali krev" za Alláha, zjistilo vyšetřování Timesů.

Rijád al-Haq, který podporuje ozbrojený džihád a káže opovržení k židům, křesťanům a hinduistům, je připraven stát se duchovním vůdcem sekty Deobandi v Británii. Ultrakonzervativní hnutí, z něhož se v Afghánistánu zrodil Tálibán, nyní provozuje více než 600 z britských 1350 mešit, říká policejní zpráva, do které Timesy nahlédly.

Vyšetřování Timesů vrhá vážné pochybnosti na vládní prohlášení, že za šíření radikálního islámu v britských mešitách jsou zodpovědní zahraniční kazatelé, a také na její politiku náboru dalších "domácích" kazatelů.

Al-Haq, 36, byl vzdělán a vyškolen na islámském semináři v Británii, a je příslušníkem nové generace britských imámů, kteří sdílejí stejné radikální názory. Útočí na každého muslima, který říká, že je "hrdý na to, že je Brit", a tvrdí, že přátelství s židem nebo křesťanem je "výsměchem Alláhovu náboženství".

Sedmnáct z šestadvaceti britských islámských seminářů je provozováno Deobandi, a produkují 80 procent v Británii školených imámů. Studie mnoha z nich byly sponzorovány z grantů místních vzdělávacích autorit. Sekta, která je významně zastoupena v Muslimské radě Británie, je nejsilnější ve městech ve střední a severní Anglii.

Čísla poskytnutá The Times Lancashireskou Radou pro mešity odhalují, že 59 ze 75 mešit v pěti městech - Blackburnu, Boltonu, Prestonu, Oldhamu a Burnley - je provozováno Deobandi. ...

Timesy získaly přístup k početným přednáškám a kázáním předneseným v posledních letech al-Haqem a dalšími absolventy nejvlivnějšího semináře Deobandi poblíž Bury v Manchesteru.

Byly zamýšleny pouze pro muslimské publikum a odhalují hluboce zakořeněnou nenávist k západní společnosti, obdiv k Tálibánu, a vášnivé nadšení pro mučednictví "na cestě Alláhově".

Seminář staví mimo zákon umění, televizi, hudbu a šachy, požaduje "úplné zahalení" žen, a dívá se na fotbal jako na "rakovinu, která nakazila naší mládež".

Mahmood Chandia, absolvent z Bury, který je nyní univerzitním lektorem, tvrdí v jednom kázání, že hudba je způsob, kterým židé šíří "satanskou síť", aby zkazili mladé muslimy.

"Takřka každá univerzita v Anglii má oddělení, kterému se říká hudební, a některé, které jsou pod větším satanským vlivem, mu říkají Královská hudební akademie", říká.

Další bývalý student z Bury, šejch Ahmed Ali z Bradfordu, tleská útokům na Ameriku z 11. září, protože posloužily jako budíček pro mladé muslimy. To, říká, je naučilo, že v Británii "nebudou nikdy přijati", a vedlo je to k "návratu k islámu: sestry nosí hidžáb ... lev se probouzí".

Al-Haq, nejviditelnější z nové generace Deobandi, provozuje Islámskou akademii v Leicesteru, a je bývalým imámem birminghamské Centrální mešity. Obdivován mnoha mladými muslimy čerpá ze svých rozsáhlých znalostí koránu, a života a výroků proroka Mohameda, aby ospravedlnil své nepřátelství ke kuffar, neboli nevěřícím.

Jedno z kázání varuje nevěřící, aby chránili svojí víru tím, že se distancují od "zlého vlivu" svých nemuslimských britských sousedů.

"Nacházíme se zde ve velmi nebezpečné pozici. Žijeme mezi kuffar, pracujeme s nimi, sdružujeme se s nimi, mícháme se mezi ně, a začínáme přebírat jejich návyky".

V dalším kázání, proneseném několik týdnů po 11. září, chválí muslimy, kteří dosáhli mučednictví v boji, a naříká, že dnes "se nikdo neodváží pronést to slovo na D". "Slovo na D se stalo tabu ... Slovo na D je džihád na Alláhově stezce". (džihád fi sabil Alláh - v teologickém smyslu specificky válka za Alláha - pozn. př.)

Chalid Ahmed řekl: "Británie byla zničena puritánstvím Deobandi. Umožnili jste jim přebírat mešity. Multikulturalismus nemůžete provozovat tímto způsobem, protože to je způsob, jak zničit sami sebe. Poselství Deobandi se stalo v Británii extrémnější než v Pákistánu. Je to deprimující".

V některých mešitách si sekta vybojovala kontrolu od stoupenců umírněnější většiny hnutí Barelwi.

Mluvčí ministerstva pro komunity řekl: "Máme detailní strategii, jak zajistit, aby imámové náležitě zastupovali umírněné názory středního proudu, a šířili sdílené hodnoty jako toleranci a respekt k vládě zákona. Nikdy jsme neříkali, že extrémistická výzva pochází pouze od těch ze zahraničí".* Žijte v míru, dokud nebudeme dost silní *

Jeden ze světově nejspektovanějších učenců Deobandi věří, že muslimové by měli vést agresivní vojenský džihád, aby "zavedli nadvládu islámu po celém světě".

Soudce Muhammad Taqi Usmani tvrdí, že muslimové by měli žít v zemích jako Británie, kde mají svobodu praktikovat islám, mírumilovně pouze do té doby, než získají dostatečnou sílu na to, aby mohli začít bojovat.

Jeho názory rozbíjejí mýtus, že víra v ofenzivní a expanzionistický džihád je překroucením tradičního islámského myšlení.

Usmani, 64, byl 20 let šaríatským soudcem pákistánského Nejvyššího soudu. Je poradcem několika globálních finančních institucí a pravidelným návštěvníkem Británie. Kultivovaný a klidně hovořící Usmani odhalil The Times detailní znalosti světových událostí, a jeho slova byla z velké části vyvážená a promyšlená.

Souhlasil, že by bylo špatné naznačovat, že cílem celého nemuslimského světa je zničit islám. Přesto jde o muže, který ve své publikované práci argumentuje ve prospěch vedení expanzivní války muslimy proti nemuslimským zemím.

Usmaniho ospravedlnění agresivního vojenského džihádu jako způsobu ustanovení globální islámské nadvlády je odhaleno v závěru jeho knihy Islám a modernismus. Dílo je polemikou s islámskými modernisty, kteří se snaží konvertovat celý korán v "poetickou a metaforickou knihu", protože, jak říká, byli posednuti západní kulturou a ideologií.

Poslední kapitola knihy je výtkou těm, kdo věří, že islám povoluje pouze defenzivní džihád (boj na obranu napadené nebo okupované muslimské země). Vyvrací tvrzení, že džihád proti nemuslimskému státu, který povoluje svobodné kázání džihádu, je nezákonný.

Pro Usmaniho "je otázkou, jestli je agresivní boj chvályhodný sám o sobě, nebo ne". "Pokud ano, proč by se měli muslimové zastavit jenom proto, že je dnes územní expanze považována za špatnou? A pokud není chvályhodný, ale ohavný, proč ho islám nezastavil v minulosti?".

Na svoji vlastní otázku odpovídá takto: "Dokonce i v těch dnech ... byly vedeny agresivní džihády ... protože byly skutečně chvályhodné kvůli zavádění majestátnosti Alláhova náboženství".

Tato slova nejsou výplodem radikálního extrémisty. Pocházejí z pera jednoho z nejuznávanějších učenců tradice Deobandi.* Vysoká porodnost menšin a imigrace dobývá Británii *

Za dvacet let se stanou bílí menšinou v Birminghamu, druhém největším městě Anglie. V Leicesteru bude stejného milníku dosaženo již za čtyři roky.

Rasové složení našich velkých měst se mění s rychlostí nikdy dříve nepoznanou. Ještě v roce 2001 bylo méně než třicet procent obyvatel Birminghamu nebílých.

Vysoká porodnost v mnoha etnických komunitách, "bílý útěk" rodilých Britů, zděšených marginalizací své kultury, a pokračující masová imigrace tento trend urychlují.

Během prvního velkého imigračního přílivu z Britského společenství v polovině předchozího století byl každý, kdo takovouto demografickou proměnu předpovídal, odsouzen jako panikář nebo šílenec.

Nyní, když se mnoho Britů vrací na místa svého narození, cítí se jako cizinci ve své vlastní zemi. Výzkumníci z univerzity v Manchesteru, kteří tyto populační trendy odhalili, tvrdí, že nemají "prakticky žádný význam". To je politicky korektní verdikt, který ale nemůže být mylnější. Mnoho menšinových komunit, povzbuzeno neúspěšnou doktrínou multikulturalismu, stále nepřijalo klíčové aspekty britského způsobu života.

V Birminghamu pokračující expanze převážně segregované pákistánské komunity povede pravděpodobně k tlaku na práva žen a svobodu projevu, a v minulých letech zdeformovaly jeho politiku další epizody volebních podvodů. Jistě to také povede k dalšímu nárůstu sympatizantů s terorismem.

Že může být kultura a identita velkých měst jako Birmingham podkopána takovým způsobem je pozitivním důkazem, že malá liberální elita, která Británii spravuje - a nenávidí ji - si vede při jejím ničení dobře.

3315 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Anglosaské USA končí. Budou vám chybět? S nástupem Bidenovy multikulturní nomenklatury zřejmě končí USA anglosaského ražení a žido-křesťanských kulturních východisek. Bude vám dosavadní anglosaská Amerika chybět?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď