"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Bruselská demonstrace: Mezi desítkami zatčených skončili i dva Češi

Autor: Karel Skácel | Publikováno: 13.9.2007 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Demonstrace proti islamizaci Evropy naplánovaná na 11. září před sídlo Evropského parlamentu v Bruselu, skončila nezdarem. Díky zákazu bruselského primátora na akci nakonec dorazilo jen pár stovek lidí. Desítky z nich policie pozatýkala. Mezi jinými i naše dva kolegy ze spřáteleného webu www.nebezpeci.cz

Shromáždění začalo v pravé poledne na náměstí Luxembourg. Sešlo se zde několik desítek lidí, novinářů a policistů ale bylo více, než účastníků protestu (o pozadí akce není třeba psát, čtenáři Eurabia.cz byli o všech peripetiích s organizací protestu pravidelně informováni – viz zde).

Hodinu a půl po poledni mi na mobilu pípla zpráva od kolegy Davida Navary, kterého jsem se z Prahy ptal, jak akce v Bruselu pokračuje. Spolu s Martinem Saturkou se totiž na místo vydali i přesto, že hrozilo, že zakázaný protest skončí fiaskem. „Jsme v Bruselu ve vazbě,“ píše však k mému překvapení David Navara.

Oba kolegy znám, jsou to vzdělaní pánové a vazba mi k nim „nesedí“. Vzpomínám si na slova jiného kolegy, který už dopředu varoval, že je možné, že policie bude zúčastněné hromadně zatýkat. V Belgii je to prý běžná záležitost. Na dvanáct hodin šup do cely, i když jsi neudělal nic špatného. Stačí málo.

Ostatně jako i u této dvojice. „Martin poskytoval rozhovory a já se motal kolem,“ vysvětluje David, jak se v cele ocitli. Že Martin mluvil s novináři, toho byla dnes plná média, včetně fotografií. „Miláček médií,“ psali o něm někteří. Namátkou – třeba zde

"Jsme prostě lidé, kteří sem přišli projevit podporu demokracii," uvedl Saturka například pro zástupce ČTK. "Stejně ve třicátých letech nacismus nebyl problémem České republiky, nicméně byl to velký problém, který se zvětšoval v západní Evropě (…). a nakonec zasáhl i Československo," vysvětloval novinářům. Proti muslimům nic nemá, ale vadí mu ideologie islamizace Evropy. "Islamizace Evropy hrozí, ve střední Evropě sice méně, ale i tak," dodal.

O chvíli později přichází další sms zpráva. „Skrze mříže vidíme přivádět další a další zadržené  - muže, ženy, mladé, staré. Organizátoři (ty totiž policie také stačila zatknout) jsou „vězni“ bouřlivě vítáni,“ popisuje atmosféru v cele Saturka, jinak doktorand matematicko-fyzikální fakulty UK a tvůrce spřátelených webových stránek www.nebezpeci.cz.

Cely jsou prý postupně téměř celé zaplněné. Ale ne skinheady a neonacisty, jak by si člověk myslel, ale obyčejnými lidmi. „Je tu bohužel několik skinheadů,“ přiznává David. Ostatní jsou ale prý lidé v obleku, maminky s dcerami či starší lidé.

Když prozradí, že se k nim policisté chovají slušně, později jim dají najíst i napít a přislíbí, že je do dvanácti hodin propustí, jsem už trochu klidnější.

Stejně je ale obdivuji. Nepočítám-li skupinku z extrémistické Národní strany, byli David s Martinem jedinými Čechy, kteří se na akci z Česka vypravili, alespoň pokud mi je známo.

"Pokud člověk svůj strach nepřekoná, tak skončíme tak, že se budeme všichni nejen modlit k islámu, ale hlavně, že naše zvyky a naše zákony budou nahrazeny šaríou," říkal Saturka ještě “na svobodě” na náměstí Luxembourg na dotaz, zda se nebojí, že bude zatčen.

Dnes jsem jim psal znova, ale odpověď jsem zatím nedostal. Tak jen doufám, že je skutečně ke včerejší půlnoci propustili a že se dobře a v pořádku vrátili domů. A že až se uvidíme, budou vyprávět.

psáno pro Eurabia.cz

4341 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď