"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Postsekulární Holandsko: Křesťanství je mrtvé, ať žije křesťanství!

Autor: David Floryk | Publikováno: 28.8.2007 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Pod tímto názvem přinesl americký týdeník Weekly Standard letos v lednu článek Joshuy Livestra, který se ptá: Je křesťanství v Evropě opravdu mrtvé, nebo nastává v Západní Evropě křesťanské oživení? Autor uvádí některé nové jevy, jako je "zaměstnanecká modlitba". Už víc než 100 firem, např. Phillips nebo KLM, ale i státní úřady, banky a university, umožňují zaměstnancům setkávání ke společné modlitbě na pracovištích. Tato tendence narůstá natolik, že holandské odbory už naléhají na vládu, aby bylo uznáno "právo zaměstnanců na modlitbu na pracovišti".

Dalším jevem je podle Livestra "významný komerční úspěch otevřeně křesťanských autorů". V roce 2005 byly nejprestižnější literární ceny uděleny "knihám projevujícím sympatie křesťanské víře". Patří k nim např. kniha "Klečet na záhonu růží" kalvinistického autora Jana Siebelinka, která se umístila jako druhá na žebříčku holandských bestsellerů posledních let. Na prvním místě je holandský překlad bible, jehož se prodalo půl milionu exemplářů: V 16 milionové zemi je úspěch ekvivalentem 10 milionů exemplářů v USA.

Výrazný je také úspěch kurzů Alfa, které poskytují úvod do křesťanství lidem „zvenčí“. Zúčastnilo se jich už 120 000 Holanďanů, převážně mladých, pro něž je tato tématika zcela nová. Nový je také fenomén tzv. „domácích církví“, tedy křesťanských skupin, setkávajících se bez viditelných vazeb na některou ze stávajících „velkých“ církví, nejčastěji v soukromých domech, později, při početním růstu, v pronajatých světských prostorách.

Zajímavou, byť nikoliv překvapující, skutečností je, že tato zmiňovaná obnova křesťanské přítomnosti ve společnosti se děje na pozadí pokračujícího úpadku starých liberálních náboženských pořádků. Liberální protestantské instituce, stejně jako liberální křídlo katolické komunity, se nadále propadají do společenské bezvýznamnosti, zatímco obnovná hnutí se hlásí k „nové ortodoxii“. Zatímco tedy statisticky počet těch, kteří se hlásí k tradičním církvím, setrvale klesá, začíná přibývat těch, kteří přišli ke křesťanství „zvenčí“, a nemají důvod se s tradičními náboženskými institucemi identifikovat.

Dalším jevem, který také paradoxně přispívá k tomu, že počet křesťanů neklesá, přesto že tradiční církve se vylidňují, je jev, který byl komentátory až dosud široce přehlížen: imigrace křesťanů. Analytikové se obyčejně zaměřují na jeden milion muslimských imigrantů a jejich potomků, pro něž je Holandsko domovem už od 50. let minulého století. Ale v posledním desetiletí byla muslimská imigrace předstižena silnějším proudem imigrantů, zejména křesťanů z Afriky, Asie, Ameriky i Evropy. Statistika odhaduje počet křesťanských imigrantů do Holandska na 700 000, a tento počet rychle stoupá. Nedávné zprávy o imigraci naznačují, že na každého nového muslima, který se do země přistěhoval, jsou tu přinejmenším dva noví křesťanští imigranti.

Je tedy podle Livestra řada důvodů myslet si, že "stoletá vlna sekularizace klesá". Autor tvrdí, že „Holandsko se ocitá na prahu nové éry, kterou lze oprávněně nazývat věkem post-sekularizace“.

Historik Tony Judt napsal, že vůdci poválečné Evropy se snažili zapomenout na minulost i na křesťanské kořeny Evropy. Domnívali se, že společnost poskytne všecko a nic nebude zakazovat. To se ale nepodařilo: místo toho stoupla sebevražednost na čtyř- až šestnáctinásobek oproti "méně vyvinutým" evropským zemím a USA. Na druhou stranu rapidně klesla porodnost. Holanďané ale po stu letech zjišťují, že ještě není pozdě. I když je pro mnohé z nich křesťanství zcela nové, jeho pravdy jsou věčné a proto k nim mnozí nalézají opět cestu.

„Avšak,“ varuje Livestro, „holandské křesťanství je v současnosti převážně undergroundovým fenoménem“, je čímsi, co je v pozadí přítomno, ale co není na první pohled ve společnosti vidět. Co však je přítomno velmi viditelně, je holandský islám. Zatímco holandské křesťanství se stěhuje z církevních budov do obývacích pokojů a pronajatých hal, islám se ubírá přesně opačným směrem. Autor svůj článek zakončuje přesvědčením, že není pravděpodobné, že by se islám ukázal vážným dlouhodobým konkurentem křesťanství v boji o holandské duše, nicméně zdá se, že vyrovnat se s touto konkurencí je úkolem, kterému se křesťanská obnova země nebude moci vyhnout. 

psáno pro Konzervativní listí

www.konzervativniklub.cz

5067 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení



Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Šílený: Turecká tajná služba má prsty v červnových imigrantských násilnostech ve Vídni!Podle Langšádlová z TOP09 je islamistický režim Erdogana nezastupitelným spojencem ČR ...Italové vyřadili z provozu převažečské neziskovce loďNěmecký ministr vnitra Seehofer sedl ilegálům a převaděčům na lep„Pesticid proti bezuzdné imigraci“: Rozruch v Rakousku

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneObrana hotovosti

euPortal.cz

Sluníčkářům vadí filmy Forrest Gump, Jih proti severu či Indiana Jones… Tomuto šílenství se musíme postavitBělošství je ‚genetický defekt‘, řídká vůdkyně Black lives matter, co si láme hlavu tím, jak by šlo bílé ‚vymazat‘

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

ParlamentniListy.cz

Na Nohavicu už nejdu, odplivl si Dominik Hašek. A komentátor padl smíchy: Z toho bude profitovat Hutka. Na jeho koncertě teď bude 13 lidíUž jste četli? Farmář dostává za kilogram jablek 5,50 Kč. A teď se podívejte, proč nakonec jedno kilo koupíte za desítky korun
Články autora
Průzkum
Je EU anti-demokratickou a hodnou nenávisti? Je EU anti-demokratickou, nebezpečnou a hodna nenávisti, jak to ve svém brexitovo-rozlučkovém projevu v EP uvedl britský poslanec Nigel Farage?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď