"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Na dovolenou do manželského pekla

Autor: Josef Schima | Publikováno: 20.8.2007 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

O letních prázdninách jedou do Turecka, Libanonu, Kosova – a už se nikdy nevrátí zpět. Pro mnohé mladé migrantky se dovolená stane cestou do nuceného manželství. 

Rodiče jedné sedmnáctileté migrantky z Kurdistánu, žijící v Berlíně, plánovali o letních prázdninách pro svou dceru nucené vdavky v Turecku. Známí si toho sice všimli, upozornili i patřičné úřady, ale bohužel pozdě. Děvče mezitím odjelo do Turecka, kde přípravy na nucené vdavky už běžely naplno. 

Zvláště před a po letních prázdninách potřebuje mnoho děvčat i žen ochranu. Celá procedura se odehrává vždy na stejném principu. Děvčata ukončí školní docházku nebo je rodiče spatří ve společnosti s jejich přítelem – a najednou musí vše běžet velmi rychle. Naaranžuje se nucené manželství. 

Takto postižené mladé ženy tuší, že o těchto prázdninách mají jejich rodiče pro ně připraveny zvláštní plány. Proto chtějí na poslední okamžik cestě do své původní vlasti zabránit. Je známo, že stále častěji dochází k nuceným sňatkům pod masivním nátlakem, vyhrožováním i fyzickým násilím. Děvčatům pak nezbývá nic jiného, než útěk před vlastní rodinou. 

Özlem je jednou z nich. Dvacetileté děvče se právě snaží zahladit stopy, protože se jí zdařil útěk do jiného města. Její rodiče ji chtěli v Turecku provdat za muže, kterého vůbec nezná a jí se nepodařilo rodinu přesvědčit, že si to nepřeje. Nátlak byl stále větší a příbuzní jí neustále vyhrožovali. Nyní má velký strach, že si ji její rodina přece jen najde. 

Za 50.000 Euro si koupil v Turecku druhou ženu

Nucené svatby se organizují i z Turecka do Německa. Je hlášen aktuální a obzvláště děsivý případ. Ženatý Turek, manželka rovněž Turkyně, žijící v Berlíně, si chtěl z Turecka přivést druhou ženu. Za druhou nevěstu, které samozřejmě neřekl, že má v Německu už jednu ženu, zaplatil rodině 50.000 Euro. U imáma v Turecku uzavřeli sňatek a žena pak přijela za manželem do Berlína na turistické vízum. Tam ji zavřel do sklepa a mlátil tak, až žena potratila. Jednou se jí přece jen zdařil útěk. Nastoupila do vlaku a jelikož neměla jízdenku, zavřela se na záchodě. Při výstupu oslovila v krajní nouzi na nástupišti nějaký turecký manželský pár, který ji dočasně vzal k sobě.  

Mezitím už muže vyšetřuje státní zastupitelství. Žena ale nemůže zpět do Turecka ke své rodině, protože ta ji prodala a peníze, které za ni obdržela, už není schopna vrátit zpět. To znamená, že žena je stále prodaná. Pro takto postiženou neexistuje jiná možnost, než dostat se do nějakého ženského útulku v Turecku. V Německu se zdržuje už ilegálně, protože její vízum mezitím propadlo.

Přesná čísla o nucených manželstvích neexistují. Odhaduje se však, že jenom v Německu se každoročně stane obětí pravděpodobně více než tisíc žen a děvčat, tendence je to stoupající. V posledních dvou letech bylo hlášeno dvakrát více postižených, než v letech předtím a také počet těch, kterým hrozí zavlečení do ciziny právě před velkými prázdninami, silně stoupá.

A co říci k následujícímu případu? Muslimská žena požádala u soudu v Německu o rozvod se zdůvodněním, že ji její manžel – muslim - neustále bije. Případ dostala k došetření rovněž muslimská soudkyně, ta rozhodla v souladu s Koránem a žádost zamítla. Důvod? Bití žen je v muslimských zemích dovoleno.

To vše se děje uprostřed osvícené Evropy v 21. století. Co nás čeká v budoucnu? Mají Evropané ještě dostatek mravních sil i politické vůle, aby islamizaci Evropy zabránili? 

částečně převzato z denku „Welt“

přeložil a upravil Josef Schima

4155 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Je třeba vytvořit Evropskou armádu proti imigrační invazi? Italský expremiér Silvio Berlusconi vyzval k vytvoření Evropské armády proti imigrační invazi z Afriky. Souhlasíte?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď