"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Muslimské hlavy jsou pevně zastrčené v písku

Autor: Eva Polanská | Publikováno: 24.7.2007 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Říká bývalý džihádista Hassan Butt v britském deníku The Times. Jako příklad uvádí debaty, na kterých participoval po červencových útocích v Londýně. “Je to práce tajné služby,” někdo řekl. “Ve skutečnosti ty čtyři chlapíky zabili, strčili jejich věci do vlaku metra a pak to svedli na muslimy”, řekl jiný. Ozval se i plachý hlas opozice: “Já si nemyslím, že by zabíjeli vlastní lidi. Tony Blair není tak zlý. To musel udělat Mossad.”

Podle Hassana Butta je popírání obranný mechanismus. I po dvou letech od 7/7 (útoky v Londýně, pozn. redakce) a po dalších útocích na populaci Velké Británie si většina muslimů stále nepřipouští, že islám je plně zodpovědný za zlo, které z něj pramení. Butt však vyzývá muslimy, aby dali svým myšlenkám nový směr.

Bývalý džihádista varuje, že šíření konspiračních teorií o viktimizaci muslimů britskou vládou je džihádisty podporováno, protože je užitečné při verbování nové generace bojovníků.

“Hluboce zakořeněný zvyk popírání není v muslimském prostředí nic nového,” říká Butt. “V rodinách, kde se očekává vysoký standard morálky, je strkání hlavy do písku obvyklou obranou před nepříjemnou realitou. Zrovna tak jako alkoholikové a drogově závislí si musí přiznat svůj problém, my muslimové musíme připustit tvrdou pravdu, že islám dovoluje použít násilí. Muslimové, kteří to popírají a dávají přednost všedním frázím o mírumiluvnosti islámu, usnadňují práci radikálům, kteří mohou ukázat prstem na pasáže v koránu, kde se nacházejí černé na bílém instrukce k zabíjení nevěřících.”

“Co my, muslimové, musíme udělat, je vrátit se k našim knihám. Musíme debatovat o výuce, která se používá k radikalizaci mladých lidí a ospravedlňuje zabíjení nevinných. Jedině když odstraníme radikální interpretaci islámu, budeme moci úspěšně bojovat proti terorismu. Nemůžeme nadále zavírat oči nad silou, která pohání teroristické útoky doma i v zahraničí a nemělo by nám vadit, jak bolestné je si takovou realitu připustit.”

Článek vyvolal reakce čtenářů, mezi nimi i hlasy muslimů, kteří se k takové realitě probouzejí.


Mohamed, Muscat, Oman: "Arabové a muslimové se musí snažit žít v současnosti. Jestli čtou dějiny, musí t, že hlavním důvodem toho, že v minulosti islámský svět prosperoval, bylo, že se modernizoval a načas se stal předním inovátorem. Jakmile jsme se vrátili k starobylému způsobu života, začali jsme upadat. Náboženství by mělo zůstat v soukromí. Na veřejné úrovni bychom měli byt sekularisti."
Abdul, Dearborn: "Je zajímavé, že lidé útočící na pana Butta říka, že se jedná pouze o několik jedinců, kteří si špatně vykládají korán. Naopak tito jedinci si vykládají korán korektně a jednajíesně tak, jak jim nařizuje."
Ahmed Mulla, Hexham, Velká Británie: "Debata v muslimské obci je zcela určitě nutná. Jako muslim už toho mám dost, když vidím muslimy zavírat oči nad extrémismem v našich řadách. Lidé pořád vyzývají mlčící většinu, aby se vyjádřila, ale když to uděme, tak nás média přehlížejí a místo toho dávajíednost extrémistům, kteří rozšují své pokroucené ideje."
Maqbool Qurashi, Leesburg, USA: "Pan Butt ukázal na opravdový problém. Ptám se muslimů, kteří věřím povídačm o konspiraci západu proti islámu: chtěli byste žít v muslimském svě pod vládou Talibanu? Ti, kteří s tím souhlasí, co tu vlastně hledáte? Je na čase, abychom se my muslimové začali dívat na nedostatky muslimských stá."

Hlasy se ozývají, ale je jich dost k tomu, aby nastala nějaká změna? Buď je příliš brzo anebo docela pozdě:

Brett, Manchester, Velká Británie: " je pozdě, škoda se stala. ina pracujích lidí v této zemi kašlou na to, co si “obyčejní muslimové” myslí. Také nemáme zájem o zory ex-džihádistů. Hospody a továrny v této zemi vřou hněvem, ale jediný způsob, jak náš hněv vyjáit, je hlasovat pro tu hroznou Britskou Národní Stranu (BNP). Proč nedovolíte bímu dělníkovi z Bradfordu, aby uveřejnil čnek ve vašich novinách? Bojíte se, že by vyvolal pozdvižení?"

zdroj: http://www.timesonline.co.uk/tol/comment/columnists/guest_contributors/article2072587.ece

4074 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Koronavirus z biologických zbraní proti Číně !?RUSKO V ŠIRŠÍCH SOUVISLOSTECH - díl 1.Angličti úřednici se snaží utajit rozsah muslimského sexuálního zotročování bělošských dívek!Slovinsko má protiimigračního premiéra!Erdogan požaduje, aby NATO naklusalo do Idlibu

ePortal.cz

Vy pravdu nemáte a nás je opravdu vícV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

euPortal.cz

Slovenské volby: Fatální boj proti globalistům. Jde o rozbití V4? Pátá kolona se Sorosem za zádyUkrajinský podvod. Odstřelovač z Majdanu: “Plnili jsme americké rozkazy!” Rozhodl se promluvit ze strachu o život. Jeho kolegové už jsou mrtví. 31 ze 45. Šokující dokument o událostech na Majdanu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Náměstí Pod kaštany v roli protiruské provokaceČeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?

ParlamentniListy.cz

Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to„Pije krev prodejným lepšo děvk*m kavárnických sekt ČT.“ Petr Žantovský odráží nový útok a lidé reagují. Jde o Radu ČTK. Nebo o víc?
Články autora
Průzkum
Imigranti okamžitě do karantény!? Rakouský exministr vnitra Kickl požaduje, aby ilegální imigranti byli v souvislosti s šířícím se koronavirem okamžitě vzati do karantény, neboť se neví odkud přišli. A Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď