"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Eurabia.cz partnerem festivalu. Turecká noc a velkolepý Gershwin

Autor: Redakce | Publikováno: 17.6.2007 | Rubrika: Z redakce
Ilustrace

PRAHA, 17. 6. – až do závěru týdne přálo letošnímu ročníku festivalu Devět bran příznivé počasí.
V pátek odpoledne se však proti umění spikly přírodní živly a na Prahu bez předchozího varování udeřila větrná smršť provázená krupobitím a průtrží mračen, která netrvala déle než čtvrt hodiny. Přívalový déšť a větrné poryvy však během několika vteřin vyřadily z provozu zvukařský pult a doslova smetly tiskové středisko (včetně výpočetní techniky) umístěné ve stanu za hledištěm.

Pořadatelé z opatrnosti přemístili místa pro diváky na jeviště. Návštěvníci tak vyslechli večerní koncerty v komorním prostředí v němž se vytvořilo neopakovatelné pouto mezi umělci a publikem.

Premiérový koncert na festivalu a v České republice vůbec odehrál mezinárodně známý Okan Murat Ozturk (Turecko), který se stal doslova miláčkem festivalového publika. Orientální melodie a písně v jeho podání přiváděly diváky do varu, ozývalo se volání bravo a po hodinovém vystoupení sklidil umělec dlouhé ovace. Po vystoupení nastala neplánovaná autogramiáda a očividně dojatý Okan Murat Ozturk rozdával příznivcům kromě podpisů i svá cédečka. 

Z Istanbulu do Jeruzaléma 

Zcela odlišný žánr představila v druhé části koncertu známá skupina ReBelcantissimo, která se specializuje na tradiční i moderní židovskou hudbu. Pětičlenný soubor přednesl ve folkovém pojetí sérii nejznámějších písniček, které jsou v podstatě zpívanou historií židovské kultury i dějin židovského národa. Na jevišti zněly písničky staré několik tisíc let, které se dodnes hrají v synagogách při šabatu, svátku chanuka či pesahu, tak i populární izraelské hity, jako je např. píseň Jerusalaim sel zahav, kterou složila po vítězství izraelských vojsk v tzv. šestidenní válce (5. - 11. 6. 1967) legendární izraelská písničkářka Naomi Shener. I když po předchozím úspěchu tureckého umělce byla pětice českých hudebníků v nelehké pozici, pověstné kvality ReBelcantissima slavily u publika velký úspěch. 

Gershwinova opera přilákala stovky lidí 

Páteční večer ve Valdštejnské zahradě byl ve znamení díla hudebního skladatele George Gershwina. V podání velkého orchestru paláce Žofín a předních sólistů českých operních scén (Richard Haan, Mária Haan, Andrea Kalivodová, Elena Gazdíková, Václav Sibera, Jevhen Šokalo, David Uličník) návštěvníci vyslechli jedinečné koncertní provedení jazzové opery Porgy a Bess. Hodinový koncert, který patřil ke zlatému hřebu hudební části festivalu a kterým v roli Detektiva provázel Jan Kanyza, řídil dirigent a zároveň také autor hudebního aranžmá František Preisler jun. Orchestr i sólisté sklízeli první potlesk už při odpolední, veřejně přístupné zkoušce. Při hodinovém večerním koncertu pak nejednou zněl potlesk na otevřené scéně a na závěr připravilo umělcům publikum vřelé ovace. 

***

Letošní VIII. ročník festivalu židovské kultury Devět bran se k velké radosti pořadatelů setkal s rekordní návštěvností za celou dobu své existence, hrubým odhadem prošlo v průběhu festivalových večerů Valdštejnskou zahradou na 4 tisíce návštěvníků, všechna čtyři divadelní představení se zaplnila do posledního místa, a to i přesto, že z důvodu zaplavení Divadla v Dlouhé se na poslední chvíli měnilo místo konání a představení byla přesunuta do divadla Rokoko a Strašnického divadla. Přípravy letošního ročníku byly poznamenány kompletní přestavbou dramaturgie, ke které došlo pár měsíců před zahájením festivalu, o to větší je však radost z toho, s jak mimořádným zájmem a ohlasem se festival setkal. Proto již v těchto dnech začínají přípravy příštího, jubilejního devátého ročníku Devíti bran, který nabídne výběr toho nejlepšího z předchozích osmi ročníků! 

VIII. ročník Mezinárodního festivalu židovské kultury Devět bran se uskutečnil za podpory Poslanecké sněmovny PČR, Senátu PČR, Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy, pod záštitou předsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky, ministra kultury ČR Václava Jehličky a primátora hl. m. Prahy Pavla Béma. Poděkování za podporu patří též partnerům festivalu, jimiž jsou společnosti Zentiva, Pražská plynárenská, Metrostav, Český rozhlas, TV Nova a další. 

FESTIVAL DEVĚT BRAN SE NA VÁS TĚŠÍ V MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH! 

Ve dnech 11. – 16. září 2007 se uskuteční v Mariánských Lázních avizovaná filmová část festivalu Devět bran, která se koná pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje JUDr. Josefa Pavla a starosty města Mariánské Lázně Zdeňka Krále. 

Město Mariánské Lázně je také partnerem podzimní filmové části festivalu Devět bran, společně s regionální firmou TEKAZ, s.r.o. a PREFA BETON CHEB spol. s r.o. a oficiálním dopravcem je firma BMW CZECH REPUBLIC 

Podzimní část festivalu je věnována především filmové tvorbě, ovšem chybět nebudou divadelní představení, výstavy a připraven je také bohatý doprovodný program: 

11.9. - divadelní představení v Městském divadle M. Lázně od 20.00 hod. 

12.9. - SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU v Městském divadle v přímém přenosu ČT a ČRo

VIP golfový turnaj na golfovém hřišti v Mariánských Lázních (ROYAL GOLF CLUB) 

13.9. - celodenní filmové projekce v Městském divadle, Anglikánském kostele, Městském muzeu

doprovodný program: hudební vystoupení klezmerových kapel na otevřených prostranstvích – městské parky, Kolonáda a další 

14.9. - celodenní filmové projekce v Městském divadle, Anglikánském kostele, Městském muzeu

doprovodný program: hudební vystoupení klezmerových kapel na otevřených prostranstvích – městské parky, Kolonáda a další 

15.9. - filmové projekce do 17.00 hod. v Městském divadle, Anglikánském kostele, Městském muzeu

20.00 hod. SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ FESTIVALU a předání filmových cen v Městském divadle za účasti televizních a rozhlasových médií

Golfový turnaj filmových profesionálů (herci, režiséři, producenti atd.) 

16.9. - divadelní představení v Městském divadle od 20.00 hod. 

Nesoutěžní část festivalu bude věnována dílu režiséra Dušana Kleina. Součástí festivalu budou také tři výstavy – výstava plakátů festivalu Devět bran, výstava fotografií osobností filmového festivalu a výstava Historie židů v Mariánských Lázních.

 

„UMĚNÍ JE BRÁNOU K SRDCI A FESTIVAL DEVĚT BRAN VÁM JI OTEVÍRÁ!“ 

 

Pro více informací či v případě zájmu o zaslání fotografií z festivalových večerů kontaktujte: 

Helena Krausová

PR & Production manager

[email protected]

GSM: +420 774 303 508

ConPro, s.r.o.

Karlínské nám. 6, 180 00 Praha 8

www.conpro.cz

3290 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny? Rusko požaduje zastavení rozšiřování NATO. Británie a USA stupňují své výhrůžky a v rámci NATO vysílá zbraně a kontingenty k ruským hranicím. Ukrajina se dovolává pomoci proti "arcinepříteli" Rusku. EU je ve vleku USA a Brtánie. Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny (jak se to teď najednou překrucuje u 2. sv.války)?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683