"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Mešita v centru Prahy?

Autor: Václav Lamr | Publikováno: 12.6.2007 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Spor o kostel sv. Michaela nedaleko Staroměstského orloje (Melantrichova ulice) je nyní jasnější.

Holandská společnost, která v kostele chtěla zřídit svou bankovní pobočku, od projektu upustila, protože na jedné ze zdí chrámu je barokní freska se scénou, jak Ježíš vyhání penězoměnce z chrámu v Jeruzalémě. Stavitel sice nechal nad freskou otevřít střechu, ale kupodivu se freska i takto uchovala a ukrajinští dělníci, většinou křesťané, se fresky také - z piety - nedotkli. Dokonce ji překryli plachtou. Banka zde tedy nebude.

Kostel sv. Michaela, postavený jako gotická stavba na původním románském kostelíku, je podle archeologů nejstarším slovanským pohřebištěm v této lokalitě Prahy. Pochází z 9. století. Svého významu  kostel sv. Michaela dosáhl především jako součást university v době Husově. Na místě dnešního baru, kde se v kostelní restauraci podává všeliký alkohol, byly prostory Husovy školy, kde mistr Jan promýšlel své zásadní teze, které veřejně hlásal v Betlémské kapli. Zde, v Michaeli, on a jeho přátelé promýšleli zásady toho, čím je dnes ve světě známá pražská reformace.

Z tohoto důvodu je tento kostel pro dějiny našeho národa a Evropy památnějším místem, než samotná Betlémská kaple, která je v podstatě zrekonstruovanou stavbou. Proč o tento kostel, tak centrálně historického významu jako Týnský chrám či kaple sv. Václava na Hradě, mají tak velký zájem muslimové?
Zatímco holandským bankéřům vadila freska vyhnání penězoměnců, muslimům zásadně vadí ve stavbě mešity ono proslulé historické pohřebiště. Je jen otázkou času, a konstelace české nepozornosti, kdy zkorumpovaní úředníci pražského magistrátu, či v kombinaci s jistou agenturou, nechají podplacené archeology či památkové odborníky zakrýt obě oči, a mimořádné historické pohřebiště z 9. století z doby Josefa II., kdy se tu pohřbívalo naposled, bude nenápadně vyvezeno a skončí na nějakém smetišti za Prahou.

Kauza svatý Michael se tak má stát modelem pro další likvidace pohřebišť a hrobů z dalších kostelů Prahy a v českých městech, které se chystají muslimové vykoupit a změnit v mešity.

Jde o to, abychom se nejen modlili, ale abychom podpořili už existující iniciativu studentů a historiků, kteří žádají o pietní zacházení s hrobkami našich předků. Ti stojí také v boji proti islamizaci Evropy, protože hroby v našich českých kostelech, a v jejich bezprostředním okolí, zatím zásadně brání tomu, aby se z minaretů, stojících na místě zbořených věží, neozývalo nad našimi městy a vesnicemi ono “Alláh ...”.

To však není vše. Muslimové by po vybudování svého ústředí na místě kostela sv. Michaela šli dále. Vadilo by jim, tak jako v Německu či Holandsku, zvonění dalších pražských zvonů a ono kokrhání kohouta z pražského orloje. Některá města v Německu už musí řešit zákaz zvonění křesťanských zvonů v době, kdy je vyvoláváno jméno Alláhovo. Muslimy to pražské zvonění také ruší, ale zatím jsou potichu. Proto hledí na kauzu kostela sv. Michaela.

Necháme Michaele bojovat osamoceně? Začala mobilizace a jsou třeba modlitby za bezislámská pásma v Praze. A také za to, aby křesťané v islámských zemích měli stejná práva a náboženskou svobodu tak, jak ji mají muslimové v evropských zemích.

Další info na  http://www.svatymichael.cz/

psáno pro časopis Život víry

otištěno se svolením autora a redakce ŽV

8364 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683