"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Se Spojenými státy sdílíme stejné hodnoty

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 7.6.2007 | Rubrika: Základna
Ilustrace

V pondelí 4. června přiletěl prezident Spojených států amerických George Walker Bush do Prahy. A zatímco mluvil o demokracii s bývalými disidenty, mezi jinými s Václavem Havlem a Natalijem Ščaranským, venku demonstrovali ti, kteří si nepřejí vybudování radarové stanice v Brdech. Není to smutné? Není to hanba?

Jiste, politika není pouze výsledkem emocí. Každý národ, každé společenství hájí své vlastní zájmy. Včerejší spojenci se mohou zítra stát soupeři, ba nepřáteli. Přesto ale existuje neco jako morální, duchovní, civilizační hodnoty. Ti, kteří je sdílejí, se logicky stávají spojenci, ponevadž chtejí žít podobným způsobem. Základní hodnoty českého národa jsou ty, které formulovali Mistr Jan Hus, Jan Amos Komenský či T. G. Masaryk. Jsou to hodnoty blízké tem, které sdíleli "Otci poutníci", kteří překročili Atlantický oceán na lodi Mayflower, aby založili zemi, pozdeji známou pod jménem Spojené státy americké.

Za tyto společné hodnoty pak bojovali českoslovenští legionáři - po boku amerických vojáků - v první světové válce, tak jako členové druhého odboje za druhé světové války - opět ve stejném spojenectví. Behem dlouhých let třetí svetové - studené - války, jsme si říkali: "Až k nám přijdou hoši z Jů Es Ej, tak nám bude zase jednou hej."A jestliže dnes žijeme jako svobodní občané svobodné zeme, tak to dlužíme především a práve temto hochům.

Odpůrci radarové základny argumentují často obhajobou národní suverenity. Je to obzvláště komické, pokud tyto argumenty jsou vyslovovány lidmi, kteří do listopadu 1989 verne sloužili sovetským okupantům. Obecne prý odpůrci radarové základny uvádejí jako důvod svého postoje riziko ruské odvety, možnost teroristických útoků na české území a hrozby pro životní prostředí.

Co se týče Ruska, doufejme, že jeho vedoucí osobnosti nakonec pochopí, že základna není v žádném případe namířená proti nim. New York Times píše, že Washington nabízí Moskve možnost pravidelne provádet inspekce základen v České republice a v Polsku, pokud vlády techto států k tomu svolí. Americký prezident zdůrazňuje, že základny mají za účel chránit Evropu proti íránským raketám. Prohlásil:  "Jsme konfrontováni s hrozbami radikálních extremistů, kteří chtejí zabíjet, aby šířili svou ideologii (…) Mám vážné obavy z Íránu, vlastnícího jadernou zbraň, která bude moci dorazit do Evropy, či ke kterémukoli z našich spojenců. Nechceme být v situaci, že by svet byl vystaven vydírání. A proto je protiraketový štít způsob, jak čelit tomuto problému. »

A třebaže doufáme, že se Rusko nakonec s existencí základen na českém a polském území smíří, je to přece jen skandál, že práve tato zeme, která tak vážne a tak dlouho omezovala národní svrchovanost Čechů a Poláků, si nyní dovoluje těmto národům hrozit. Bylo by nesnesitelnou a nesmyslnou zbabelostí se podřizovat takovým hrozbám, zcela bezdůvodným a neospravedlnitelným. Vždyť i tolik protiamerický deník, jako francouzský Le Monde, píše, že « vazba mezi americkými nukleárními silami a protiraketovým štítem je popíratelná, neboť protiraketové rakety neponesou žádnou nukleární nálož. Používají techniku, která ničí nepřátelské rakety pouhou pohybovou energií. » (Le Monde, 5. června 2007)

Co se týče argumentu, že by základna mohla přitahovat teroristické útoky, můžeme jen dodat, že ten, kdo se odmítá bránit, aby nevyvolal hnev svého odpůrce, si težko zajistí mír. Získá pouze pohrdání nepřítele. Jen ho povzbudí k další agresivnosti, neboť tak dokazuje svou slabost.

Pokud jde o dopad základny na životní prostředí, doufejme, že nebude nijak závažný. Stejně tak bychom také mohli usilovat o zakázání soukromých automobilů a motocyklů. To by melo beze sporu daleko vetší efekt na naše životní prostředí – a nevystavilo by nás to stejne velkým ohrožením a stejne nesnesitelným ponížením, jako íránské nukleární rakety.

autor je člen redakce Eurabia.cz, žije ve Francii

3437 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Finská poslankyně EP: EU jedná s Británií jako s vazalem. Postoj Británie by měl inspirovat další země k odchodu z EU! Expremiér: Musíme mít odvahu si přiznat, že máme problém s islámem!Rakouská armáda vyhodila vojenského imámaMuslimka na nádraží v Lyonu hrozila bombouProč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Francouzský prezident oznámil, že se nadále snaží pofrancouzštit migranty. Slíbil přijmout tvrdé zákony, aby potřel „islámský separatismus“To jsou ale náhodičky... Jak to doopravdy bylo s koronavirem...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Prymula byl symbol, teď už Babiš jen minimalizuje škody. Krizové řízení ale dnes moc nepředvedl, kroutí hlavou politologPodpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď