"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Se Spojenými státy sdílíme stejné hodnoty

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 7.6.2007 | Rubrika: Základna
Ilustrace

V pondelí 4. června přiletěl prezident Spojených států amerických George Walker Bush do Prahy. A zatímco mluvil o demokracii s bývalými disidenty, mezi jinými s Václavem Havlem a Natalijem Ščaranským, venku demonstrovali ti, kteří si nepřejí vybudování radarové stanice v Brdech. Není to smutné? Není to hanba?

Jiste, politika není pouze výsledkem emocí. Každý národ, každé společenství hájí své vlastní zájmy. Včerejší spojenci se mohou zítra stát soupeři, ba nepřáteli. Přesto ale existuje neco jako morální, duchovní, civilizační hodnoty. Ti, kteří je sdílejí, se logicky stávají spojenci, ponevadž chtejí žít podobným způsobem. Základní hodnoty českého národa jsou ty, které formulovali Mistr Jan Hus, Jan Amos Komenský či T. G. Masaryk. Jsou to hodnoty blízké tem, které sdíleli "Otci poutníci", kteří překročili Atlantický oceán na lodi Mayflower, aby založili zemi, pozdeji známou pod jménem Spojené státy americké.

Za tyto společné hodnoty pak bojovali českoslovenští legionáři - po boku amerických vojáků - v první světové válce, tak jako členové druhého odboje za druhé světové války - opět ve stejném spojenectví. Behem dlouhých let třetí svetové - studené - války, jsme si říkali: "Až k nám přijdou hoši z Jů Es Ej, tak nám bude zase jednou hej."A jestliže dnes žijeme jako svobodní občané svobodné zeme, tak to dlužíme především a práve temto hochům.

Odpůrci radarové základny argumentují často obhajobou národní suverenity. Je to obzvláště komické, pokud tyto argumenty jsou vyslovovány lidmi, kteří do listopadu 1989 verne sloužili sovetským okupantům. Obecne prý odpůrci radarové základny uvádejí jako důvod svého postoje riziko ruské odvety, možnost teroristických útoků na české území a hrozby pro životní prostředí.

Co se týče Ruska, doufejme, že jeho vedoucí osobnosti nakonec pochopí, že základna není v žádném případe namířená proti nim. New York Times píše, že Washington nabízí Moskve možnost pravidelne provádet inspekce základen v České republice a v Polsku, pokud vlády techto států k tomu svolí. Americký prezident zdůrazňuje, že základny mají za účel chránit Evropu proti íránským raketám. Prohlásil:  "Jsme konfrontováni s hrozbami radikálních extremistů, kteří chtejí zabíjet, aby šířili svou ideologii (…) Mám vážné obavy z Íránu, vlastnícího jadernou zbraň, která bude moci dorazit do Evropy, či ke kterémukoli z našich spojenců. Nechceme být v situaci, že by svet byl vystaven vydírání. A proto je protiraketový štít způsob, jak čelit tomuto problému. »

A třebaže doufáme, že se Rusko nakonec s existencí základen na českém a polském území smíří, je to přece jen skandál, že práve tato zeme, která tak vážne a tak dlouho omezovala národní svrchovanost Čechů a Poláků, si nyní dovoluje těmto národům hrozit. Bylo by nesnesitelnou a nesmyslnou zbabelostí se podřizovat takovým hrozbám, zcela bezdůvodným a neospravedlnitelným. Vždyť i tolik protiamerický deník, jako francouzský Le Monde, píše, že « vazba mezi americkými nukleárními silami a protiraketovým štítem je popíratelná, neboť protiraketové rakety neponesou žádnou nukleární nálož. Používají techniku, která ničí nepřátelské rakety pouhou pohybovou energií. » (Le Monde, 5. června 2007)

Co se týče argumentu, že by základna mohla přitahovat teroristické útoky, můžeme jen dodat, že ten, kdo se odmítá bránit, aby nevyvolal hnev svého odpůrce, si težko zajistí mír. Získá pouze pohrdání nepřítele. Jen ho povzbudí k další agresivnosti, neboť tak dokazuje svou slabost.

Pokud jde o dopad základny na životní prostředí, doufejme, že nebude nijak závažný. Stejně tak bychom také mohli usilovat o zakázání soukromých automobilů a motocyklů. To by melo beze sporu daleko vetší efekt na naše životní prostředí – a nevystavilo by nás to stejne velkým ohrožením a stejne nesnesitelným ponížením, jako íránské nukleární rakety.

autor je člen redakce Eurabia.cz, žije ve Francii

3563 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Ochrana před koronavirem nikoho nezajímá už dva roky! Urgujové a převrat v Bělorusku jsou důležitějšíJaké jsou to ty demokratičtější formy výroby a distribuce? Aneb blbec v deníku PRAVOŠéf německé energetické společnosti to řekl jasně: "Směřujeme k energetickému kolapsu"!Babiš lže a ODSák jen neříká pravdu? Aneb jak media informují o lhaní politika z ODSPolští pohraničníci odrazili útok 100 imigrantů

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůJ. R. R. Tolkien – zamilovaný do Najsvätejšej Sviatosti a Panny Márie

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Svobodu pro neočkované, ale ať jsou v izolaci! Co to je vůbec za lidi... Profesorka Syková se neudrželaMladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo
Články autora
Průzkum
Jsou imigranti hybridní zbraní? Litevská ministryně vnitra Bilotaiteová varovala, že imigranti jsou hybridní zbraní. EK přitakala.
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď