"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Stojí švédská demokracie před kolapsem? II.

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 22.6.2005 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Zatímco Malmö může vypadat jen jako specifický otřesný příklad, nestabilita se šíří do většiny švédských městských a předměstkých oblastí a nyní prosakuje i do všech vrstev společnosti. Pouliční násilí všeho druhu na národní úrovni "vyletělo" vzhůru. Soukromé bezpečnostní firmy jsou ve velkém vyžadovány v hlavních švédských městech, v závislosti na tom, jak je vážný nedostatek policistů, kteří by bojovali proti vzrůstajícímu násilí. Mnoho občanů je již unavených z toho, jak jsou okrádáni. Amnesty International usoudila, že případy obtěžování žen ve Švédsku v posledních 15-ti letech spirálovitě stoupají. Skok, který nemůže být vysvětlován jenom větší ochotou žen tyto incidenty nahlašovat. A velká většina členů švédského parlamentu, ale i mnoho politiků na nižší a lokální úrovni, říká, že zažívají výhružky nebo násilí. Mnoho z nich tvrdí, že obtěžování je tak silné, že zvažují odchod z politiky.

V Husby, přeměstí Stokholmu, gangy imigrantských teenagerů obtěžují jiné návštěvníky, kteří přicházejí do plaveckého bazénu. Třída jedné švédské školy byla napadena a okradena velkou skupinou náctiletých chlapců, křičících "Švédští bastardi (Svennejävlar), vy sem nepatříte!" Policie v Husby je o tom problému informována, ale říká, že je to problém integrace, který police nemůže řešit sama. V jiném případě dvacet mladíků, ozbrojených železnými tyčemi a řetězy, udeřilo na školu Hjulsta ve Stokholmu. Také vyhrožovali a napadli několik žáků. Ani studenti ani vyučující se neodvážili svědčit polici o tomto incidentu. Jejich strach je dobře pochopitelný, když se výhružky proti svědkům při švédských soudech mezi lety 2000 a 2003 zčtyřnásobily.

Švédsko, ještě před několika málo desetiletími extrémně homogenní společnost, se během posledních let potýká s imigrací více, než jiné západní národy. Dva ze tří Švédů jsou ve skutečnosti imigranté. Zatímco se politické strany v sousedním Dánsku hádají o tom, zda imigraci ještě více omezit, ve Švédsku o tom žádná veřejná debata nepanuje. A to navzdory faktu, že Švédsko udělilo za poslední rok 24. 553 povolení k pobytu kvůli smíšeným rodinám, v porovnání s dánskými 4.791. Dánští politici ospravedlnili striktní zákony jako snahu, aby zabránili domluveným manželstvím nebo sňatkům vnuceným rodiči imigrantů, kteří tak chtějí vyhovět rodinám v domovské zemi. Dánsko také schválilo rezoluci, ustanovující, že žádost mladých lidí o smíšenou rodinu by měla být odmítnuta, jestliže rodiče páru vstoupili sami do domluveného manželství. Švédští politici vnímají domluvená manželství jako pozitivní tradici - kulturní model, který by měl být imigrantům povolen zachovávat i ve Švédsku. Švédská vláda míní, že zasahování do domluvených manželství je zasahováním do soukromého života. Navíc, imigrantské páry mohou žádat o smíšené rodiny ve Švédsku i v případě, že jeden druhého předtím ani neviděli. Tyto národní liberální zákony vedly většinou k zdvojnásobení počtu imigrantů ve Švédsku, narozdíl od Dánska.

Masivní nekontrolovaná imigrace si začala vybírat vysoké daně. Počet ghett, fenomén, který byl donedávna v bohatých a egalitariánských skandinávských národech nemyslitelný, explosivně narostl. Před 14 lety byly ve Švédsku pouze tři takovéto oblasti. Dnes jich je 136. Stokholmská politička Annika Billström varuje před nebezpečím vytváření ghett ve Švédsku. Vrhání kamenů a útoky proti autobusům a vlakům jsou vzrůstajícím problémem na některých předměstích. V Malmö byly zrušeny autobusové linky v oblasti Rosengard. Ve Stokholmu šli představitelé města ještě dále a zastavili jak autobusovou dopravu do předměstí Tensta, tak vlakové spojení do Nynäshamnu. Představitel autobusové společnosti v Uppsale, Claes-Göran Alm, uvažuje učinit to samé, protože útoky stojí mnoho peněz a jejich zaměstnanci jsou vystaveni velkému nebezpečí. Benny Perrson prodává okenní skla v oblasti jižního Stokholmu. Podle jeho vyjádření musejí občas naskočit do auta a opustit místo, když se setkají s obtěžováním, které některé z autobusových společností v předměstských oblastech zažívají - vrháním kamenů a výhrůžkami. Stejná věc je hlášena z Gothenburgu, druhého největšího švédského města. Společnost Hemglass se nyní pokouší zdvojnásobit počet osazenců posádek ve firemních automobilech, aby mohli lépe čelit problémům, ale přesto museli kompletně opustit oblast kolem Södertälje. Jestliže se vám stane, že uváznete ve výtahu mimo Stokholm, riskujete, že tam zůstanete po dlouhou dobu. Opraváři totiž nyní - když přijedou - požadují přítomnost sekuritních hlídek, od té doby, co několik jejich zaměstnanců bylo fyzicky napadeno. Nejvážnějším problémem nicméně je prodlení, které mají sanitky a hasičské vozy. Podle vyjádření pracovníků tísňových centrál, útoky proti nim se staly ve městech běžnými. Každou sobotu, přinejmenším 5 až 10 krát, pracovníci zasahující v nouzových případech žádají o policejní doprovod, aby byli vůbec schopni vykonávat svoji práci. Segregace v nejhorší oblasti Švédska nebyla dosud zlomena, navzdory mnoha pokusům. To přiznává i nová studie, která sledovala okolo 270 000 osob, jež žily ve dvaceti z nejhorších oblastí regionu Stokholm. Výzkumníci Roger Andersson a Asaa Brama sledovali všech 270 000 osob během devadesátých let. Tyto oblasti přijaly sice biliony z různých fondů, poskytnutých za účelem prevence segregace. Ale procento osob s ne-švédským etnickým původem se během této periody zvětšilo z 57 na 73.

Jak může být toto vše možné v zdánlivě civlizované zemi? Jonathan Friedman je newyorským Židem, nyní žijícím se švédskou manželkou v jižním Švédsku, v městě Malmö, kde učí socio-antropologii na Lund University. Jako příchozí z vnějšku je schopen upřímně komentovat problémy, které by rodilí Švédové komentovat nebyli schopni - pro obavy z trestu za překročení neviditelné hranice politické korektnosti. "Debata o imigrační politice není možná, předmětu se jednoduše vyhýbáme. Švédsko má také velmi úzké propojení mezi různými mocenskými skupinami, politiky a novináři, atd. Skupina politiků je uzavřená, isolovaná. A navíc, sociální demokraté mají něco jako monopol na moc. Elita se ve své isolaci a díky své isolaci stala více a více zděšená lidmi a tím, co by si mohli myslet a čemu by mohli věřit." Jonathan Friedman si myslí, že okolnosti ve Švédsku jsou tak specifické také proto, že Švédsko má dlouhou tradici udržování korektního zevnějšku. "Bergmanovy filmy nebyly o ničem jiném. Vše to bylo o démonech ukrytých pod korektním povrchem. Švédský nejvyšší soud ve svých nálezech v principu ozřejmil skutečnost, že rasismus je něco, co mají na svědomí Švédové a ne nikdo jiný. Navzdory tomu se ale mnoho gangů dopouští násilí, které má čistě rasistické rysy. Ale to oni nechtějí vědět, to nemáme dovoleno vědět". "Ve Švédsku stále vzrůstá množství konfliktů. Byli jsme svědky mnoha incidentů, které měly - já bych řekl - klasickou rasistickou povahu, kdy se násilně střetnou dvě skupiny lidí s odlišným etnickým původem. Kriminalita stále roste. Nově příchozí jsou z velké části nezaměstnaní a sociální stát to stojí mnoho peněz. Sociální stát je postaven na uzavřeném systému, může se dotýkat jen omezené skupiny lidí. Nemůže být v žádném případě sdílen v otevřené společnosti, ale tento druh vhledu politici postrádají. Když volíte ve Švédsku, vybíráte si svůj volební lístek politických představitelů mimo volební plentu a pak kráčíte přes halu k volební plentě a tam si vyberete, pro kterého kandidáta chcete hlasovat - pouze tam, za plentou, když vybíráte svého stranického kandidáta, jste skryti pohledům. To znamená, že každý může vidět, kterou stranu budete volit, a ve společnosti, jakou je ta švédská, kde je sociální kontrola tak široce rozšířena, to vytváří atmosféru, kde jsou pak jisté politické strany těžce diskriminovány.

Norský novinář a člen Human Right Sevice Hege Strohaurg to vše vysvětluje tímto způsobem: "Je švédská kultura hodnota, kterou bychom měli uchovávat?"Položil jsem tuto otázku Lise Berghové, představitelce imigrační politiky švédské vlády, na norské konferenci o imigraci v norském městě Stavanger 7. dubna. "Co je švédská kultura? A tím se domnívám, že jsem vlastně zodpověděla otázku", odpověděla Berghová, aniž by se snažila skrývat otevřené pohrdání vůči své vlastní kultuře, která bylo cítit z každého jejího slova i výrazu její tváře. Jak si usteleš, tak si lehneš, jak říkají. Ve Švédsku to vypadá, že vedení země ukazuje nejrozsáhlejší kulturní sebepopření v Evropě, nebo, ještě lépe, hluboce procítěný odpor k sobě samým, což, jak mnozí cítí, je dokonalý recept, jak pokojný národ dovést k destrukci. Moje otázka Lise Berghové byla daleka toho, aby byla jen namátkou formulovaná. Před půl rokem, z kazatelny v mešitě, patřící místní kurdské organizaci, z důvodů plného respektu zahalena v závoj, bývalá ministryně pro integraci Mona Sahlin řekla, že mnozí Švédové jsou vůči imigrantům plní závisti, protože oni, namísto Švédů, mají kulturu, historii, něco, co je váže dohromady. Švédové mají jen nějaká hloupá výročí a takové další pošetilosti. Jak komentovala bývalá dánská ministryně pro integraci, Karen Jespersen: "Kulturní sebepopření těžko může být více odpornější nebo děsivější."

přeloženo z anglického "Is Swedish Democracy Collapsing?", by Fjordman, May 05, 2005 in: http://blogcritics.org/archives/2005/05/05051311.php, z angličtiny přeložil Adam Bartoš

7461 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683