reklama
"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

CO TO JSOU HADÍSY - MOHAMEDOVA SUNNA?

Autor: Redakce | Publikováno: 13.1.2018 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Z anotace knihy HADÍSY - MOHAMEDOVA SUNNA: Korán opakovaně nařizuje každému muslimovi, aby následoval dokonalý příklad Mohamedova života. Jeho slova a činy se souhrnně nazývají sunna. Tu můžeme poznat mimo jiné na základě tradic ustavených Mohamedem, které se nazývají hadísy. Pro muslimy jsou hadísy mnohem směrodatnější než korán. Nám pak o Mohamedovi zprostředkovávají úchvatné záznamy.
 
Víme, jak vypadal, jaký měl smysl pro humor, jakým pověrám věřil i jak jedl. Zaznamenány jsou i detaily o jeho sexuálním a rodinném životě a jeho vůdcovské roli. Kdyby tu byl pouze korán, islám by nemohl existovat. Korán neposkytuje dostatek informací pro praktikování islámu. To hadísy obsahují vše, co je potřeba k následování příkladu Mohameda jako manžela, otce, vůdce nebo válečníka. Hadísy jsou snadným vstupem k pochopení Mohamedova života a islámské doktríny.
 
Ukázka z knihy HADÍSY - MOHAMEDOVA SUNNA od BILLA WARNERA:
Hadís neboli tradice má obvykle délku jednoho odstavce a jedná se o čin, krátký příběh nebo konverzaci Mohameda samotného nebo s  Mohamedem související. Může se jednat o triviální čin popisující například, jak se Mohamed napil ze sklenice vody, nebo jak si obul sandály. Hadísy jsou sbírkou jednotlivých tradic (v arabštině se jako množné číslo hadísů používá tvar ahadís). Hadísy obsahují Mohamedovu sunnu (dokonalá řeč nebo jednání) neboli jeho prohlášení. Samotná slova a činy, které by člověk měl následovat, jsou sunnou; hadís je příběhem, který sunnu zprostředkovává.
 
Existuje mnoho sběratelů hadísů, ale nejuznávanějšími z nich byli Muhammad Ibn Ismá’íl al-Buchárí neboli Buchárí a Abú al-Hasan Muslim neboli Muslim. Většina hadísů v této knize pochází od Buchárího. Ze šesti set tisíců hadísů vybral 6 720 nejvěrohodnějších a zaznamenal je v Sahíh al-Buchárí známé také jako Sahíh Buchárí. Dílo Muslima se nazývá Sahíh Muslim. Buchárího hadísy tedy obsahují přibližně 6 800 hadísů. To je obrovské množství, nicméně většina z nich se opakuje. Pokud byste prošli celou sbírku a vybrali všechny hadísy, které popisují stejné události, zůstalo by vám pravdě- podobně méně než tisíc jedinečných hadísů.
 
Vybral jsem některé z třinácti tisíců hadísů od Buchárího a Muslima a roztřídil jsem je do kategorií. Většina těchto hadísů se týká politického islámu, tedy toho, jak islám přistupuje k nemuslimům.Tyto hadísy jsou posvátnými texty. Korán opakovaně nařizuje všem muslimům, aby napodobovali dokonalý vzor Mohamedových činů a slov. Pro muslimy je Mohamed vzorem jako soused, manžel, filosof, válečník a politický i duchovní vůdce. Mohamed je dokonalým vzorem člověka na věčné časy a za všech podmínek.  
 
 
Dále doporučujeme:

Jak porozumět Mohamedovi a muslimům?

 

Ježíš Kristus a islám

Sexuální mravy zakladatele islámu

Z rakouských škol a školek přišly alarmující statistiky. Týkají se přistěhovalců a odpůrce multikulti rozpálí do běla

 

Klíčová slova: islám
reklama
573 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Někdo maže videa ukazující, že Drahoš chce přijmout tisíce muslimských uprchlíků! Bojí se reakce občanů?!Afričtí uprchlíci se pokusili za bílého dne v Benátkách skupinově znásilnit italské dítě ....„Alláhu Akbar“: V arabštině znamená Alláh je největší a v ostatních jazycích to znamená "k zemi!"Podporujete Izrael a židy? Pak volte Zemana! Merkelová za zenitem: Mladí v SPD revoltují proti koalici !

ePortal.cz

Tady máte seznam hrobařů české pravice, kteří hájili barvy ODS. Nechybí tam mezi 21 jmény ještě někdo? ODS jako hlavní strana pravdolásky? Proč je A. Vondra znovu ve vedení? Dojde k integraci liberální pravice?

euPortal.cz

Byl bych dobrý prezident. Kde jsou ti blbci? Tomáš Halík pohovořil o voličích Zemana a Babiše. Fakt to stojí za toDocent Robejšek krutě naložil Jiřímu Drahošovi. To snad nemůže být ani pravda...

FreeGlobe.cz

Neuvěřitelné! Muslim se v akci modlí, ostatní vojáci na něj čekají a hlídají ho. Ideál britské armády? Přinášíme její náborový klip (+ video)USA se obávají ruských tajných jaderných zbraní

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

euServer.cz

Jiří Drahoš: Nechci soudit paní Merkelovou ani podle imigrace, ani podle jiných věcíVoliči Miloše Zemana byli nazýváni prasaty, potomky nevolníků, starými hloupými nevzdělanými venkovany... Česká vzpoura urážených a ponižovaných. Proto ten řev a nenávist

ParlamentniListy.cz

Sociolog brutálně rozebral ty, co pohrdají Zemanovými voliči. Omezený novinář v teple Karlína některé věci nikdy nepochopíTohle je unfair, pane moderátore. Veleba si sundal mikrofon a odešel Veselovskému z vysílání
Články autora
Průzkum
Proč média zatajují imigrantské pachatele? Mnohá mainstreamová média a politici v silně imigrovaných zemích zamlžují cizinecký původ delikventů. Proč, podle Vás?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď